Od kiedy...?

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

GABCIA
junior
junior
Posty: 90
Rejestracja: 05 cze 2009, 16:34
Imie i Nazwisko: Iwona Piotrowska
Lokalizacja: POLICE

Od kiedy...?

Post autor: GABCIA » 05 cze 2009, 21:00

Witam
Mam mały dylemat :) i będę wdzięczna za pomoc.Osoby sprzedające paletki bardzo często,oprócz wielkości,nazwy i itp podają dokładny wiek ryby.Czy ktoś potrafi mi powiedzieć od kiedy tak naprawdę liczyć ten wiek?
Czy od momentu złożenia ikry?wyklucia larw?żerowania larw na rodzicach?czy może wreszcie od momentu samodzielnego żerowania "maluchów"?Różnica może i nieduża ale jednak, to ok. pół miesiąca
:roll: Nurtuje mnie też określanie wielkości ryby.Czy właściwe jest podawanie wymiaru liczone od pyska do nasady płetwy ogonowej czy powinno być liczone wraz z płetwą ogonową.Zdarzyło mi się kupić paletki opisane jako 6 - 7 cm a okazało się,że to maleństwa 4-5 cm.Zastanawiam się czy zostałam "naciągnięta" czy są to różnice w pojmowaniu mierzenia.

Awatar użytkownika
mors29
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 690
Rejestracja: 20 sie 2007, 13:51
Imie i Nazwisko: Maciek Dźwigała
Lokalizacja: Miechów

Post autor: mors29 » 05 cze 2009, 21:57

Bardzo często można zobaczyć zdjęcia sprzedawanych ryb leżących na tle miarki i są to wielkości liczone wraz z ogonem. Marketingowo zawsze lepiej wygląda 7cm niż 5 cm.
Natomiast prawidłowy pomiar wykonuje się ad pyska do nasady ogona.
Zastanawiam się czy zostałam "naciągnięta"
Po prostu nie zapytałaś czy wielkość sprzedawanych ryb jest podana wraz z ogonem

GABCIA
junior
junior
Posty: 90
Rejestracja: 05 cze 2009, 16:34
Imie i Nazwisko: Iwona Piotrowska
Lokalizacja: POLICE

Post autor: GABCIA » 06 cze 2009, 09:03

No to jestem zdziwiona,może to dwa różne światy ale mój zapalony wędkarz zawsze mnie uczył,że wymiar od pyska do najdłuższego promienia płetwy ogonowej to właściwy wymiar ryby.Dochowaliśmy się ładnych maluchów,znajomi akwaryści-paletkowcy przekonują mnie,że to już wielkość handlowa a mi wciąż wydają się takie małe,mają do nasady ogona ok.5cm ale jeśli jest jak piszesz to ja mam rację,są za małe na zmianę miejsca zamieszkania :(

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 06 cze 2009, 13:08

Iwono
Zastanawiasz się czy zostałaś, jak to określiłaś "naciagnięta", czy TY nie chcesz naciągnąć ewentualnych kupujących rybki od Ciebie?
Na tym forum rybami się NIE handluje !!!

Proszę moderatora o śledzenie tego wątku

Rada Forum

Iwek_22

Post autor: Iwek_22 » 06 cze 2009, 20:20

Wracając do tematu, wiek ryby liczy się od dnia wyklucia się larwy, co do wielkości, to zawsze wydawało mi się, że ogon również należy do ryby, więc z nim liczę wielkość, zarówno tych akwariowych jak i tych "wędkarskich". Co do tych drugich to może być jakiś "kruczek" dotyczący wymiarów ochronnych, ale przyznam się, że pewny nie jestem.

p.s. - do "Rady Forum"
Nie posiadam obecnie nadwyżek hodowlanych, wypowiadam się tylko w temacie i powyższego proszę nie traktować jako reklamę ;)
Stosując tok myślenia "Rady Forum" z powyższego postu, 80% wypowiedzi jest w jakimś sensie zalążkiem handlu/reklamy, nie popadajmy w skrajności....

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 07 cze 2009, 09:17

Basia ma rację . Na mojego niucha, to cośik dziwny ten temat. Ja bym go śledził uważnie. Przecież jeżeli kupujemy ryby, to je widzimy a jeżeli nie, to nie miejmy pretensji o wielkość. Tyle z mojej strony.

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Post autor: Deszczowatwarz » 07 cze 2009, 16:05

Uczono mnie że wiek ryby liczy się od momentu rozpłynięcia się narybku ze stożka czyli jest to także pierwszy dzięń wejścia i żerowania na rodzicach. Co do długości-wielkości ryby to się sama oszukałaś ponieważ nie odebrałaś ryb osobiście, nie widziałaś co kupujesz, nie zapytałaś sprzedającego jak mierzy ryby czyli nie zależało ci na dobrych i ładnych rybach, a teraz masz żale.
Szkoda gadać, moim zdaniem każdy kto kupuje ryby na odległość nie znając sprzedawcy nie ma pojęcia o tych rybach(i nie mówię tu o hurcie tylko o zwykłym Kowalskim który dzwoni i prosi o 5-7 rybek ale takich po 15-20zł bo go nie stać na droższe a chciałby się nimi cieszyć w swym 70 czy 150l akwarium z rybami w całego świata) i nie powinien brać się za ich opiekę, dyskowiec to nie gupik i potrzeba minimum wiedzy i obowiązkowości a napewno znajomośći gatunku.
Proszę się niobrażać wyrażam soją opinię.
pozdrawiam Rafał

GABCIA
junior
junior
Posty: 90
Rejestracja: 05 cze 2009, 16:34
Imie i Nazwisko: Iwona Piotrowska
Lokalizacja: POLICE

Post autor: GABCIA » 07 cze 2009, 16:54

Witam
Dziękuję za odpowiedzi na moje pytania,nieufnych chciałabym uspokoić,niezamierzałam ani się reklamować ani tym bardziej handlować na tym poście,nie mam też żalu,że ktoś mnie oszukał,błędnie to zostało zrozumiane.Moje pytania to czysta ciekawość i chciałam uzyskać informację z pewnego żródła i od osób znających się na tych pięknych rybach,wydawało mi się,że Klub Miłośników Dyskowców to najodpowiedniejsze miejsce i nie ukrywam,że jestem zdziwiona taką podejrzliwością.Jak sami widzicie ile osób tyle sposobów mierzenia i określania wieku ryb.Może nie jest to takie istotne ale nasze ryby mają do swojej dyspozycji jedynie zbiornik 750l,są z nami od 3 lat a my staramy się zabezpieczyć im jak najlepsze warunki.Akwarystyką moja druga połowa "bawi" się od 30 lat a mimo to na palecie zdecydowaliśmy się dopiero "niedawno"
Pozdrawiam

GABCIA
junior
junior
Posty: 90
Rejestracja: 05 cze 2009, 16:34
Imie i Nazwisko: Iwona Piotrowska
Lokalizacja: POLICE

Post autor: GABCIA » 07 cze 2009, 19:25

Witam,jestem drugą połówką Iwonki i mam na imię Sławek.Pani Barbaro nasze pytanie odnośnie sposobu mierzenia rybci miało na celu dowiedzenie się od fachowców czy ryby,które posiadamy rozwijają się prawidłowo i rosną w dobrym tempie,reklamować się nawet nie mamy zamiaru tylko chęć zasięgnięcia porady.Co do wieku rybek ma to bezpośredni związek bo czytając różne wypowiedzi spotkałem się z tym,że ryba w takim to a takim wieku powinna mieć taki a taki wymiar,więc pytanie o mierzenie i wiek ryby tyczyło się tylko i wyłącznie tego zagadnienia.Co do zakupu ryb,nie zawsze jest możliwość zobaczenia ryb i kupując na aukcji ryby interesującej nas odmiany,które są opisane i asygnowane danym wymiarem ufamy sprzedającemu,niestety są ludzie,którzy robią to co spotkało nas i ryby,które kupiliśmy po pierwsze były wiele mniejsze a w dodatku nie ta odmiana,którą oferował sprzedawca, mimo to ufamy ludziom bo chyba nie na samych podejrzeniach polega życie.Panie Rafale my z Iwonką staramy się zabezpieczyć naszym podopiecznym jak najlepsze warunki i tak jak Pan napisał trzymanie ryb w zbiorniku 70 lub 120l zakrawa dla nas o zgrozę bo jest to męczarnia dla ryb i widok makabryczny.Chcieliśmy jeszcze kiedyś prosić Was o pomoc w określeniu odmiany barwnej jednej z naszych rybci ale w tym przypadku obawiam się,że zostało by to znów błędnie odebrane myślę że nikogo nie uraziłem pozdrawiam serdecznie Sławek

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Post autor: Deszczowatwarz » 07 cze 2009, 19:45

Kochani nie ma problemu zawsze służymy pomocą i wybaczcie nam reakcji, Basia troszkę się pospieszyła z oceną ale bardzo Często się zdarzają nadużycia regulaminu tego forum i zbędne wycieczki czy ataki na Klub który jest jego właścicielem. Na forum zasady są przestrzegane i choć wielu się one nie podobają nie zamierzamy ich zmieniać bo te właśnie zasady czynią je wyjątkowym.
Co do wieku i rozmiaru to ryby 3miesięczne w normalnych warunkach powinny osiągnąć od 4 do 6cm może nawet 7cm te największe z miotu.
Rafał

GABCIA
junior
junior
Posty: 90
Rejestracja: 05 cze 2009, 16:34
Imie i Nazwisko: Iwona Piotrowska
Lokalizacja: POLICE

Post autor: GABCIA » 07 cze 2009, 20:52

Witam ponownie.Panie Rafale na początek dzięki za słowa otuchy.Decydując się na zalogowanie czytaliśmy z Iwonką regulamin dość dokładnie,ale nie mieliśmy pojęcia ze nasze skromne pytanie może być tak zinterpretowane.Tak jak Iwonka napisała wcześniej akwaria były w moim domu od zawsze i mimo to dopiero niedawno zapadła decyzja o kupnie paleci. Staramy się zabezpieczyć naszym podopiecznym jak najlepsze warunki i jak najlepiej o nie dbać stąd ogólnie jedyne 2000l wody,w których pływają nasze piękności,zbiorniki stoją nawet w biurze bo bez rybek jakoś smutno, mimo to nie traktujemy naszych ryb jako reproduktorów do zarobku,mają nam umilać życie i cieszyć oczy swą pięknością. Pewnie że cieszą sukcesy jakim jest dochowanie się maluszków i żeby być pewnym że wszystko robimy dobrze padły te pytania.Macie przecież wiele większe doświadczenie w trzymaniu tych przepięknych ryb.Nasze rybcie pochodzą z różnych źródeł między innymi z niemieckiej hodowli nie piszę jakiej by znów nie być posądzony o reklamę i ręczę,że nie kosztowały one po 15-20 zeta,te akurat widzieliśmy i wybieraliśmy sami.Nasza wpadka z kupnem w ciemno to chęć nabycia CALICO,które oferował człowiek i nie dość ze przyszły 4cm to w dodatku RED WHITE,w miarę wzrostu rozgoryczenie było coraz mniejsze bo też są piękne jak wszystkie palecie zresztą.Radość jaką dają nam rybki swym pięknem przebija nawet największe rozgoryczenie i bezzasadne podejrzenia.Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich z całym szacunkiem i myślę że nie raz popiszemy w szczerej przyjaźni i milszej atmosferze Sławek

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości