zoolek

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

andzio65
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 21 wrz 2008, 02:58
Imie i Nazwisko: Andrzej Ansilewski
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: andzio65 » 19 maja 2009, 05:51

Potwierdzam obserwacje Toma. Kiedyś miałem TWO 10 , a ph utrzymywałem dozując CO2. Po zapoznaniu się z poglądami Toma postanowiłem to wypróbować. Zacząłem stopniowo podmieniać wodę na czyste RO. Chwilę to oczywiście trwało. Zjechałem z TWO do 2. Po 2 tygodniach okazało się, że ph przy zapalonym świetle utrzymywało się na poziomie 5,4 z niewielkim zbijaniem CO2, natomiast jak światło zgasło to ph zaczęło jechać stopniowo w dół. Ponieważ ph mam pod ciągłą kontrolą za sprawą sterownika, który jeśli ph spadnie poniżej ustawionego minimum włącza napowietrzanie, to zapobiegał on dalszemu spadkowi ph. Było fajnie, ale do czasu. Po kolejnych 2 tygodniach pomimo napowietrzania ph coraz bardziej zaczęło spadać nawet w dzień, do tego stopnia, że napowietrzanie nie pomagało pracując cały czas. Oczywiście podmiany wody robiłem 2x na tydz. po 30% na wodę o twardości 2. Ph dolewanej wody było 7,5. Z tego względu dolewanie do baniaka prowadziłem bardzo powoli. Ph w akwa przy tej czynności wzrastało do max 5,5. Niestety te podmiany nie zmieniały sytuacji. Zapadła decyzja o zwiększeniu pojemności buforowej przez podniesienie TWO. I tak dolewając dzień po dniu po 2 litry kranówy doszedłem do TWO 5. Sytuacja zaczęła się pomału stabilizować, aczkolwiek jeszcze nie "złapałem" prawidłowej twardości. Więc należy się zastanowić jak mało wiemy jeszcze (przynajmniej niektórzy) na temat chemii wody. Jednak gdyby nie phmetr to pewnie nie dowiedział bym się o tych zjawiskach, które opisywał Tom, bo komu by przyszło do głowy wstawać w nocy i robić testy kropelkowe.
Tom wielkie dzięki za podzielenie się wiedzą i wielki szacunek dla Ciebie.

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości