plaga ślimaków pomocy

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
darek-dorado
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 323
Rejestracja: 12 lip 2007, 14:47
Lokalizacja: Krosno

Post autor: darek-dorado » 30 gru 2007, 02:11

Ja zastosowałem się swego czasu do wskazówek amorphis'a i wlalem do akwarium, gdzie ślimaki zaczęły zaczęły przybierać rozmiary plagi egipskiej, siarczan miedzi w ilości 0,75 grama na 200 litrów. Siarczan w ilości 1 kg (porcja na całe życie, może nawet na kilka pokoleń) kupiłem za 16 PLN w hurtowni ze sprzętem m.in do spawania. Potrzebną dawkę odmierzyłem w aptece. Ślimaki padały dosłownie w oczach, odpadały od szyb i roślin. Drugą dawkę zostawiłem na powtórkę, która miała nastąpić po 5-6 dniach. Nie nastąpiła, bo ślimaki się już nie pojawiły. Nie wiem, czy jakimś cudem nie miałem w tym czasie ślimaczych jajek w akwa, czy stężenie utrzymywało się tak długo, że rodzące się slimaki padały? Tak, czy siak mija trzeci miesiąc a ślimaków ani śladu. Na czas tej kuracji parę dorosłych dysków przeniosłem do sterylnego kwarium, były to zresztą jedyne ryby w tym akwa za ślimakami. po prostu nie byłem pewny czy im to nie zaszkodzi i wolałem nie ryzykować. Rośliny nie ucierpiały ani trochę.
Podsumowując, jeżeli ktoś decyduje się na walkę ze ślimakami przy pomocy chemii, to siarczan miedzi jest do tego doskonały, a przy tym bardzo tani.
Być może, gdy nie chcemy przenosić ryb do innego zbiornika, należy zastosować mniejszą dawkę, może kiedyś to sprawdzę. Na razie po ślimakach wszelki ślad zaginął...

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 30 gru 2007, 03:16

Pierwotniaki przy okazji przetrzebiłeś ;).

pozdr

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 30 gru 2007, 10:57

Pytanie do amorphisa i darka-dorado. Jak u was przetrwały rośliny kurację siarczanem miedzi?

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 30 gru 2007, 12:54

Mniej więcej tak. Chyba im się nie podoba ten siarczan miedzi, bo chcą wyleźć z akwarium :) :D
Załączniki
Alternanthera reinecki.JPG
Alternanthera reinecki.JPG (49.2 KiB) Przejrzano 8216 razy
Hemianthus micranthemoides.JPG
Hemianthus micranthemoides.JPG (49.24 KiB) Przejrzano 8509 razy
Limnophila sessiliflora.jpg
Limnophila sessiliflora.jpg (48.87 KiB) Przejrzano 8509 razy

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 30 gru 2007, 13:50

amorphis pisze:Mniej więcej tak. Chyba im się nie podoba ten siarczan miedzi, bo chcą wyleźć z akwarium :) :D
Zapytałem bo panuje ogólny pogląd, że preparaty z miedzią mocno szkodzą rośliną. Widzę, że w twoim przypadku jest zupełnie inaczej.

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 30 gru 2007, 16:18

W nadmiarze szkodzą - siarczan miedzi jest środkiem również przeciwglonowym, ale jest też składnikiem nawozów - wszystko jest kwestią dawki ;).

pozdr

Awatar użytkownika
darek-dorado
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 323
Rejestracja: 12 lip 2007, 14:47
Lokalizacja: Krosno

Post autor: darek-dorado » 30 gru 2007, 23:06

U mnie rośliny przetrwały podobnie jak u amorphisa. Natomiast co do glonów, to sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Kurację przeprowadziłem w dwóch zbiornikach, jeden to opisany 200 l z dwoma dorosłymi dyskami, drugi to 430 l, gdzie nie było żadnej ryby, tylko rośliny i plaga ślimaków. W pierwszym do dzisiaj glonów praktycznie nie ma, natomiast w drugim, obecnie zamieszkałym przez 12 szt 12cm młodych dysków glony mają się całkiem dobrze. Pojawiły się już dość dawno, początkowo były to brązowe okrzemki, ale obecnie ich miejsce zajęły zielone, nitkowate zielenice (czy ja to się tam nazywa). Po zwiększeniu podmian na czystą RO, powoli ustępują, ale chyba minie jeszcze trochę czasu nim wyniosą się na dobre. Nie sądzę aby inwazję glonów spowodowało wprowadzenie siarczanu, raczej zbyt duża początkowa dawka kranówki, ale też nie powstrzymało to inwazji nieproszonego gościa. Może dawka była zbyt mała...?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 30 gru 2007, 23:44

A co z krewetkami ?

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 01 sty 2008, 17:25

U mnie krewetki zaczęły ginąć masowo przed podaniem siarczanu, pewnie od temperatury (32-33 stopnie wtedy miałem) albo coś innego im nie pasowało. Może je siarczanem dobiłem, ale były to smętne resztki, nie wiem, nie mogłem ocenić wpływu. Paletki pięknie sprzątały trupy krewetek, zagustowały w nich i taktyką wilczego stada dopełniły obrazu klęski krewetkowej.

Awatar użytkownika
asroma
senior
senior
Posty: 119
Rejestracja: 10 lis 2007, 14:25
Imie i Nazwisko: Robert Busiek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skarżysko-Kamienna
Lokalizacja: Skarzysko-Kamienna
Kontaktowanie:

Post autor: asroma » 19 sty 2008, 11:31

co do bocji , mówicie że przepadają za ślimakami a co z krewetkami też je wytępią

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 19 sty 2008, 11:41

Oczywiście bocje gustują również w krewetkach ale zawsze coś sie uchowa. U mnie krewetki trzymają się pół roku z bocjami z tym że z kilkuset pozostało może 100.

darekz78
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 04 kwie 2007, 12:56
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: darekz78 » 24 gru 2008, 09:30

Jakoś pozbyłem się ślimaków wszystkich jakie miałem trwało to około 2 miesięcy i nie używałem do tego preparatów chemicznych ani bocji. Kilka razy wyciągałem największy korzeń z zbiornika aby usunąć ślimaki , karmiłem częściej mniejszymi porcjami i oczywiście stopniowo obniżyłem twardość wody tak żę nie potrafiły wybudować skorupek , ślad po pladze zaginął .Mineło już długi okres czasu i nie ma powrotów tylko szkoda ampularii

misiek_sw
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 221
Rejestracja: 12 kwie 2008, 17:20
Lokalizacja: wieliczka

Post autor: misiek_sw » 24 gru 2008, 11:11

A ja proponuje iśc do dobrego sklepu akwariowego i zapytac się o ŚLIMAKI NA ŚLIMAKI... czyli kupujesz odpowiedni gatunek ślimaczka a on zrzera inne mniejsze.

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 29 gru 2008, 16:39

Sera to praktycznie rozpuszczony 1 lub 2g siarczanu miedzi w wodzie z jakimś dodatkiem za 17zł.
Za tą kasę w chemicznym kupisz kilo siarczanu.
W aptece poprosisz o odważenie 1g.
1g na 100l wody.
najlepiej 100% wymiany wody.
Po ewentualnym nawrocie (nie stwierdzono w przynajmniej trzech przypadkach włączając mój) po tygodniu powtórka.

Awatar użytkownika
pyton79
junior
junior
Posty: 85
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:55
Imie i Nazwisko: Leszek Pytka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pabianice
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: pyton79 » 29 gru 2008, 19:53

Wiadomo nie od dziś że pierwsza ,,myśl''jest poprawna , tzn posłuchaj wskazówki Basi i nie kombinuj,bo najzwyczajniej w świecie przekombinujesz. Kup sobie bocje i zero problemu!!!!!

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości