Biotopowe 576L

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

zabiak
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 05 kwie 2010, 00:41
Imie i Nazwisko: Przemysław Ząbczyński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Irlandia
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza (obecnie Irlandia)

Biotopowe 576L

Post autor: zabiak » 15 lip 2012, 00:54

Jako że jestem nowym użytkownikiem i jest to mój pierwszy post, więc serdecznie wszystkich witam!!!
Dyskowce fascynowały mnie od zawsze. Jednak nigdy nie pozwoliły mi na nie warunki, czy to finansowe czy też objętościowe ( 240L )... troszkę mało :/ ...
Ale do rzeczy :mrgreen: Kilka dni temu zamówiłem zbiornik o objętości 576L 160x60x60cm.
W związku z tym chciałbym zadać doświadczonym kolegom kilka pytań:
W akwarium pragnę odtworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych dla Dyskowców. Piasek, korzenie, sporadycznie jakaś roślina ( kryptokoryna szerokolistna lub karbowana ) ta druga ładnie rozkłada liście na powierzchni oraz nie zbyt nasycone oświetlenie.
Pytania:
1. Piasek biały czy naturalny żółtawy?? A może pozostać przy żwirku około 6-7 mm

2. Czy w miejscach gdzie posadzę rośliny ( nie więcej niż 2 - 3 miejsca) mogę na dno dać zwykłą ziemię ogrodniczą przysypać ją piaskiem czy raczej tylko sam piasek?? A może jeśli to ma być bioto, to może zrezygnować z roślin całkowicie??

3. Filtracja: w planach mam 2 x JBL e901 GL czy to wystarczy na 576L, czy może lepiej zapodać 2 x JBL e1501 GL. Dlaczego się zastanawiam? e901 to 11W czyli dwa wezmą tylko 22W a dwa e1501 40W ( zdecydowałem się na JBL ze względu na cichą pracę i gwarancję)

4. Ile sztuk ryb?? Planuję 9-11 czy to nie za dużo?? Dodam że nie planuje żadnych innych mieszkańców w akwarium. No chyba że kilka małych kirysów lub zbrojników niebieskich ale raczej nie. Chyba że doradzicie mi coś innego, głównie chodzi o czyszczenie dna.

5. Wracając do podłoża. Jak nie dopuścić do pojawienia się zielonego nalotu glonów na piasku. Znajomy miał pyszczaki i jego biały piasek szybko zmienił się w zielony. Czy lampa UV rozwiąże problem??

W tej chwili to wszystko ale na pewno będzie więcej pytań.
Z góry bardzo dziękuje za odpowiedzi, i pozdrawiam wszystkich miłośników Dyskowców!!

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Biotopowe 576L

Post autor: niki 28 » 15 lip 2012, 10:47

Witam na naszym forum.Na początku powiem Ci że akwa o tym litażu raczej nadaje się na biotop amazonii.Wszak im większe tym lepsze.

1. Piasek biały czy naturalny żółtawy?? A może pozostać przy żwirku około 6-7 mm

Raczej biały,żwirek nie nadaje się na podłoże akwa biotopowego.Czy widziałeś w Amazonce na dnie żwirek.Owszem akwa roślinne to inna sprawa,a już jak na dnie zastosujesz jakiś substrat dla prawidłowej wegetacji roślin,to zastosowanie żwirku jest wtedy niezbędne.

2. Czy w miejscach gdzie posadzę rośliny ( nie więcej niż 2 - 3 miejsca) mogę na dno dać zwykłą ziemię ogrodniczą przysypać ją piaskiem czy raczej tylko sam piasek?? A może jeśli to ma być bioto, to może zrezygnować z roślin całkowicie??

Raczej nie,mogą Ci się robić a raczej będą strefy zastoiskowe,wtedy pojawienie się siarkowodoru w akwa szczególnie w miarę świeżym masz pewne.Proponuję Ci troszkę roślin mniej wymagających,które posadzisz bezpośrednio do podłoża.



3. Filtracja: w planach mam 2 x JBL e901 GL czy to wystarczy na 576L, czy może lepiej zapodać 2 x JBL e1501 GL. Dlaczego się zastanawiam? e901 to 11W czyli dwa wezmą tylko 22W a dwa e1501 40W ( zdecydowałem się na JBL ze względu na cichą pracę i gwarancję


W awa filtracja biologiczna to podstawa.W zasadzie im wiekszy filtr biologiczny tym lepiej.Mechaniczny nie musi być wielki,ale objętość tego pierwszego ma znaczenie.Jak zauważyłeś,czy też dopiero zauważysz przy dużych akwariach akwaryści do filtracji stosują sumpy.Wielkość takiego sumpa jest bardzo duża,i nie rzadko stanowi 1/3 pojemnośći akwa.W twoim przypadku dwa filtry będą koniecznośćią i to te największe,tym bardziej że nie przwidujesz w swoim akwa roślin.Odnośnie firmy to już Twoja sprawa.Opinii jest tyle co producentów .Przyznaję,że nie mam doświadczeń z JBLem.

4. Ile sztuk ryb?? Planuję 9-11 czy to nie za dużo?? Dodam że nie planuje żadnych innych mieszkańców w akwarium. No chyba że kilka małych kirysów lub zbrojników niebieskich ale raczej nie. Chyba że doradzicie mi coś innego, głównie chodzi o czyszczenie dna.

Generalnie im więcej wody na rybę tym lepiej.Ale te 10-11 sztuk dyskowców na ten litraż będzie ok.Kilka sztuk zbrojników i kirysów to dobry pomysł.Kiryski będą czyścić dno,a zbrojniki szyby korzenie i elementy dekoracji.20-30 sztuk neonów czerwonych,też wielkiej "szkody"w akwa by nie narobiło,a upiększą Ci tylko nie za jasne akwa biotopowe jakim jest właśnie "amazonka"

5. Wracając do podłoża. Jak nie dopuścić do pojawienia się zielonego nalotu glonów na piasku. Znajomy miał pyszczaki i jego biały piasek szybko zmienił się w zielony. Czy lampa UV rozwiąże problem??
Nie bo UV-ka tak naprawdę likwiduje skutki nie przyczyny pojawienia się glonów,i to glonów występujacych raczej w toni wodnej ,a nie na dekoracjach,czy podłożu.Być może Twój kolega miał zbyt wiele niepożądanych czynników w akwarium które powodowały pojawienie się glonów.Mocne światło,nieodpowiednia jego barwa,być może za dużo azotu ,fosforu i innych związków których niezużyły rośliny +obfite karmienie i nie nadążająca filtracja= glony.Generalnie Uv-kę mogę Ci polecić,ale najważniejsze by akwa trzymać w ryzach czystośći,tym bardziej że nie będziesz miał roślin.Ryb nie przekarmiaj,akwa ustaw tak by słoneczko go zbyt mocno nie oświetlało.Nie piszesz nic o Twojej "kranówie",a od nie też wiele zależy czy będziesz miał glony w akwa czy nie.

Naraźie tyle .Witaj wsród pozytywnie zakręconych.

zabiak
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 05 kwie 2010, 00:41
Imie i Nazwisko: Przemysław Ząbczyński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Irlandia
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza (obecnie Irlandia)

Re: Biotopowe 576L

Post autor: zabiak » 15 lip 2012, 12:20

Bardzo Dziękuje za odpowiedzi na moje pytania.

Co do neonów czerwonych ( w ogóle co do jakichkolwiek małych rybek kąsaczowatych ) to się waham. Wiem że efekt wizualny będzie super ale czy nie będą one zbytnio niepokoiły dyskowców?? W sensie że kąsaczowate pływają bardzo żwawo a dyskowce raczej spokojnie i majestatycznie. Ja pragnę żeby w moim zbiorniku czuły się jak najlepiej. Jeśli się mylę lub to co napisałem jakiegokolwiek znaczenia co do samopoczucia dyskowców proszę mnie poprawić.

Co do kranówki testów jeszcze nie robiłem. Jak zrobię od razu napiszę. Poza tym zapomniałem napisać że planuje zakupić filtr RO.

Kolejne pytanie jakie mi przychodzi do głowy to czy w dalekiej przyszłości kiedy dyskowce już dorosną, jest jakakolwiek szansa że w tak urządzonym zbiorniku, ryby się dobiorą w pary (choć jedna para) i może przystąpią do tarła?? (oczywiście nie myślę od razu o wychowie młodych w tym zbiorniku, chodzi mi o samo podejście do tarła)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Biotopowe 576L

Post autor: niki 28 » 15 lip 2012, 13:17

Ryby kąsaczowate przynajmniej niektóre nie są aż tak bardzo ruchliwe.Neony czerwone nadają się do akwa ogólnego z dyskowcami bo mają takie same wymagania termiczne odnośnie wody,po drugie nie są zbyt ruchliwe,a po trzecie raczej pływają w ławicy tworząc wspaniały dodatek do majestatycznych dyskowców.Nie wydaje mi się by paletki bały się takiego towarzystwa.Problemem czasem jest to,że naprawdę duże paletki mogą zjadać neony ale przważnie wtedy kiedy do b dużych ryb wpuścimy młode neony.Z młodymi rybami nie ma takiego niebezpieczeństwa.

Filtr Ro Ci się może przydać,ale tylko wtedy jak będziesz miał twardą wodę w kranie.Przy miękkiej proponuje Ci w osobnym akwa tylko dobry filtr węglowy,ewentualnie jakiś prefiltr przy zasilaniu z wodociągu.Bez sensu byłoby zmiękczać miękką wodę którą możesz mieć w kranie.

Co do tarła,to przy prawidłowo prowadzonym zbiorniku bez względu na biotop+prawidłowo prowadzone ryby+mocna genetyka i żywotność nowo zakupionych pupili=tarło oczywiście przy dorosłych już rybach.
I to masz pewne jak banku.No chyba że kupisz stadko dyskowców tej samej płci,co jest raczej niemożliwe

zabiak
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 05 kwie 2010, 00:41
Imie i Nazwisko: Przemysław Ząbczyński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Irlandia
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza (obecnie Irlandia)

Re: Biotopowe 576L

Post autor: zabiak » 15 lip 2012, 17:50

Rozumiem. A jak z zarybieniem zbiornika?? Tzn. czy kupić wszystkie ryby od razu czy może najpierw dyskowce a potem resztę obsady a może odwrotnie... czyli dyskowce na sam koniec??

I jeszcze mam pytanie odnośnie rodzajów dyskowców. A mianowicie jeżeli powiedzmy zdecyduje się na 10 sztuk to powinny być z tego samego rodzaju czy lepiej dobrać 2 - 3 różne?? Czy nie spowoduje to np. rozbicia ławicy?? Czy ryby dalej będą pływać razem?? Bo jeśli ma to być próba biotopu to może zakupić tylko palety brązowe (brown phenotype) lub niebieskie (blue phenotype)??
No i najważniejsze: jaki mieszanie rodzajów ma wpływ w ewentualnym dobieraniu się w pary?? Czy to nie przeszkoda??

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Biotopowe 576L

Post autor: niki 28 » 16 lip 2012, 21:46

zabiak pisze:Rozumiem. A jak z zarybieniem zbiornika?? Tzn. czy kupić wszystkie ryby od razu czy może najpierw dyskowce a potem resztę obsady a może odwrotnie... czyli dyskowce na sam koniec??
Przedewszystkim pozwól zbiornikowi dojrzeć.Trzy tygodnie bez ryb to minimum jakiego powinieneś przestrzegać przy nowo urządzonym baniaku.Najpierw wpuść "ekipę sprzątającą".Nowo nabytych dyskowców nie wpuszczaj naraźie do akwa ogólnego.Warto je jakiś czas potrzymać na czystym szkle.Przyzwyczaisz je nieco do Twojej wody,rozkarmisz,zobaczysz odchody.Co do zakupu odmian barwnych dyskowców,to już jest Twoja sprawa.Nie mniej,nie polecam Ci na początku dzikusów.Możesz się rozczarować,a i po kieszeni nieźle oberwać.Do biotopu rzeczywiście pasują browny,możesz nabyć hodowlane.
zabiak pisze:No i najważniejsze: jaki mieszanie rodzajów ma wpływ w ewentualnym dobieraniu się w pary?? Czy to nie przeszkoda??
Raczej nie robi się nieprzemyślanych krzyżówek odmian barwnych,a w pary dobierają się dyskowce te, które najbardziej sobie nawzajem odpowiadają i kolor ciała jest tutaj bez znaczenia.

zabiak
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 05 kwie 2010, 00:41
Imie i Nazwisko: Przemysław Ząbczyński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Irlandia
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza (obecnie Irlandia)

Re: Biotopowe 576L

Post autor: zabiak » 01 sie 2012, 18:42

Witam po małej przerwie.

Jak wcześniej pan Jacek Niglus (niki 28) zauważył nie wspomniałem nic o parametrach wody w kranie. Nie byłem pewien pomiarów więc nie pisałem.

Wczoraj zakupiłem testy kropelkowe firmy Tropical. A wyniki są następujące.

ph - 6.9
TWO - 4 stopni niemieckich
TWW - 6 stopni niemieckich

Mam tylko małą uwagę. Mianowicie w instrukcji użytkowania testów tww i two napisano: do 5 ml wody dodawać krople odczynnika jednocześnie mieszając aż do uzyskania zmiany koloru: dla TWO - z czerwonej na zieloną
dla TWW - z fioletowej na żółtą

Problem polega na tym że ja podczas badania nie uzyskuję tych pierwszych barw. Woda jest przezroczysta i po czterech kroplach uzyskuje zieloną dla TWO i po 6 żółtą.
Brak tych barw początkowych.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Biotopowe 576L

Post autor: niki 28 » 01 sie 2012, 19:31

[quote="zabiak"]Witam po małej przerwie.

Jak wcześniej pan Jacek Niglus (niki 28) zauważył nie wspomniałem nic o parametrach wody w kranie. Nie byłem pewien pomiarów więc nie pisałem.

Jestem Jackiem nie panem :P
Wczoraj zakupiłem testy kropelkowe firmy Tropical. A wyniki są następujące.

ph - 6.9
TWO - 4 stopni niemieckich
TWW - 6 stopni niemieckich

Jeżeli to prawda,to masz wodę do dyskowców której pozazdrościć mógłby Ci nie jeden akwarysta.Z reguły TWW stanowi połowę wartości TWO ,jednak bywają wyjątki.Tak też może być w Twoim przypadku

Mam tylko małą uwagę. Mianowicie w instrukcji użytkowania testów tww i two napisano: do 5 ml wody dodawać krople odczynnika jednocześnie mieszając aż do uzyskania zmiany koloru: dla TWO - z czerwonej na zieloną
dla TWW - z fioletowej na żółtą

Problem polega na tym że ja podczas badania nie uzyskuję tych pierwszych barw. Woda jest przezroczysta i po czterech kroplach uzyskuje zieloną dla TWO i po 6 żółtą.
Brak tych barw początkowych.

Może tak być,bo masz zbyt miękką wodę i początkowa barwa Ci się nie pokazuje.Zrób test jeszcze raz,nie mniej myślę że zbyt dużych rozbieżnośći raczej nie zanotujesz.

zabiak
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 05 kwie 2010, 00:41
Imie i Nazwisko: Przemysław Ząbczyński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Irlandia
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza (obecnie Irlandia)

Re: Biotopowe 576L

Post autor: zabiak » 01 sie 2012, 21:14

Rozumiem :) Bardzo mnie to cieszy :D Ale co z Ph ?? Nie jest zbyt wysokie?? No i co można ewentualnie zrobić aby je zbić jeśli trzeba ?? Tylko chodzi mi o środki naturalne a nie chemiczne dostępna w sklepach zoologicznych.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Biotopowe 576L

Post autor: niki 28 » 01 sie 2012, 22:48

Przy tej twardości wody ph po czasie pójdzie Ci w dół,i to mocno.Już masz wodę poniżej 7,czyli lekko kwaśną.No,biorąc pod uwagę granicę błędu testu-obojętną.Nic nie kombinuj z wodą ,ewentualnie jakiś prefiltr na ujęciu i do akwa.Jesteś szczęściarzem,niektórym z kranu leci "beton"np Two 27,a Tww 16,i co Ty na to :?:

zabiak
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 05 kwie 2010, 00:41
Imie i Nazwisko: Przemysław Ząbczyński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Irlandia
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza (obecnie Irlandia)

Re: Biotopowe 576L

Post autor: zabiak » 01 sie 2012, 23:22

Cieszę się bardzo. Teraz powiedz mi proszę co z filtrami ?? Zamówiłem 2 x JBL e1501. Jeden będzie mechaniczny ( ale jakie wkłady zastosować?) Drugi biologiczny ( ale jakie wkłady ?). Dawać torf?? A co z węglem. Generalnie wiem że węgiel stosuje się po leczeniu aby wyciągnąć całą chemię z wody. Ale czy tylko do tego?

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Biotopowe 576L

Post autor: niki 28 » 02 sie 2012, 08:23

zabiak pisze:Cieszę się bardzo. Teraz powiedz mi proszę co z filtrami ?? Zamówiłem 2 x JBL e1501. Jeden będzie mechaniczny ( ale jakie wkłady zastosować?) Drugi biologiczny ( ale jakie wkłady ?). Dawać torf?? A co z węglem. Generalnie wiem że węgiel stosuje się po leczeniu aby wyciągnąć całą chemię z wody. Ale czy tylko do tego?
Cóż ,z "gotowymi" filtrami zbyt dużych doświadczeń nie mam.W swoim akwa mam biologa samoróbkę o pojemnośći ok 20 l z różnymi wkładami,biobale ceramika ,żwir,keramzyt.Na wlocie do niego zastosowałem prefiltr.Oprócz tego mam filtr zewnętrzny mechaniczny z gąbkami.Deszczownia na wylocie jednego i drugiego załatwia nie jako napowietrzanie wody.Mechaniczny czyszczę często,do biologicznego w zasadzie nie zaglądam.Co do węgla ,to znakomicie czyści wodę z wszelkich zanieczyszczeń chemicznych,jednak przy okazji zabiera roślinom cenne minerały potrzebne dla prawidłowego ich wzrostu.Z tego co piszesz nie bedziesz miał roślin,więc węgiel w filtrze może być wskazany.Rośliny akwa "pracują"jak dodatkowy filtr,jeżeli ich nie ma to filtracja musi być szczególnie wydajna i bogata.Uważaj z torfem,przy tak miękkiej wodzie,i stosunkowo niskim ph możesz ją przekwasić.Poza tym torf zawiera pewne ilości fosforanów,tym samym możesz mieć problemy z glonami,mam tu na myśli okrzemki.Szczególnie mogą się pojawiać w świeżym akwarium.Generalnie w filtracji panuje jedna zasada .Dwa filtry ,jeden jak największy biologiczny z niekoniecznie dużym przepływem wody,drugi mechaniczny i tutaj proponuję dużą wydajność.Proponowane przez Ciebie filtry powinny w zupełności wystarczyć.12 litrów pojemnośći każdego z nich zda egzamin.Co do wkładów,to np kolega TOM z naszego forum jest zwolennikiem wypełnienia wszystkich koszyków gąbkami.U niego takie wkłady się sprawdzają sie doskonale .Możesz zastosować wkłady mieszane gąbka ,biobale,ceramika ,keramzyt,zeolit.Z tego co czytałem filtry o których piszesz mają jeszcze na wlotach prefiltry,które w znaczący sposób ograniczą Ci częstotliwość jego całkowitego czyszczenia,oraz są już wyposażone w jakieś wkłady .Jak będziesz miał u siebie zmówione filtry to napewno coś uradzimy.

zabiak
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 05 kwie 2010, 00:41
Imie i Nazwisko: Przemysław Ząbczyński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Irlandia
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza (obecnie Irlandia)

Re: Biotopowe 576L

Post autor: zabiak » 23 wrz 2012, 19:54

Witam po dłuższej nie obecności. Z opóźnieniem jednego miesiąca!!!! :evil: Wczoraj dotarło do mnie całe zamówienie :D
Zamówienie w składzie:
- Akwarium 160x60x70 (672L) troche więcej niż w temacie ale wiecie jak to jest :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
- Szafka
- 2x filtr JBL e1501 greenline
- 2x grzałka JBL 300W

Moje kolejne pytanie brzmi: jak zainstalować wloty i wyloty z filtrów w akwarium?? Czy dać wloty w jednym końcu a wyloty w drugim, a może wloty do akwa po bokach a wyloty z akwa bardziej na środku??? Czy może wszystko z jednej strony?? (oczywiście instaluje obydwa filtry :) )
Co do grzałek to raczej napewno po jednej w rogu.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Biotopowe 576L

Post autor: _TOM_ » 24 wrz 2012, 14:42

Dużo zależy od pokrywy i tam zrobionych otworów. Zazwyczaj nie dają możliwości fantazjowania, tylko zmuszają od razu do instalacji wszystkiego w rogach tylnych szyb.
Ja bym zainstalował w każdym rogów po 1 kubełku wlot i wylot i po 1 grzałce.
2 grzałki w 1 miejscu to zła opcja.
Do do wlotu do baniaka, to pobiera wodę rurką zaraz blisko dna umieszczoną. Wylot jest na powierzchni, jak go skierujesz w stronę środka akwarium to masz dobrą cyrkulację zapewnioną.
Podobnie w drugim rogu i po problemie jak to zrobić.

zabiak
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 05 kwie 2010, 00:41
Imie i Nazwisko: Przemysław Ząbczyński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Irlandia
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza (obecnie Irlandia)

Re: Biotopowe 576L

Post autor: zabiak » 24 wrz 2012, 15:55

Ok. Jest tylko jedno "ale". Gdzieś wcześniej czytałem że w tak dużym akwarium ważna jest cyrkulacja jednostronna ( obiek cyrkulacyjny). A w momencie kiedy zamontuje jeden zestaw w jednym rogu a drugi w drugim to otrzymam można powiedzieć podwójną cyrkulacje. Prądy będą się spotykać w połowie zbiornika.
Czy to ma rzeczywiście ma tak duże znaczenie????

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości