Witam zaczynam z Paletami

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
AKWAMANIAK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 12 cze 2011, 21:45
Imie i Nazwisko: Zbigniew Materek
Miejsce zamieszkania/miasto/: KONIN
Lokalizacja: KONIN

Witam zaczynam z Paletami

Post autor: AKWAMANIAK » 13 cze 2011, 11:59

Mam na imię Zbyszek mieszkam w Koninie lat 35 , obecnie posiadam zbiornik 375 l 150,50 ,50 , w nim 20 sztuk Trofeusa , filtracja 1 kubeł fluval 305 i kubeł Eheim 2329 termopulsator , w środku głowica Aqua szuta z gąbką , pokrywa czarna pleksi , oświetlenie zwykłe jasne . Po długiej walce ze samym sobą po 2 letnim okresie zdecydowałem się sprzedać trofy , gdyż nie dały mi oczekiwanego efektu koloru , postanowiłem wejść w Palety , gdyż podoba mi się ich kolorystyka .Miał bym kilka pytań do was 1 czy warto zakupić poradnik pana A Saniawski pt Dyskowce by się dobrze przygotować do tych ryb 2 czy muszę mieć filtr RO koniecznie , gdyż są różne zdania co do twardości wody , jedni twierdzą że tak inni ze nie mam coś na oku tylko nie wiem czy taki może być/// http://www.filtrysklep.pl/index.php?pro ... prod_id=39 .3 czy mogę w swoim akwa trzymać 8 sztuk palet , czy Paletki można trzymać razem niebieskie para/czerwone para/ turkusowe para, chciałbym 8 sztuk różne kolory , czy ktoś zna tego hodowcę i czy warto kupić tam rybki ///http://www.paletki.com/4 jeżeli chodzi o wypełnienie kubła co polecacie obecnie mam w Eheim substrat pro Eheim ,w Fluval mam ceramikę i koral , 5 z tego co wiem to preferencje pokarmowe są podobne i ze mogę karmić spiruliną od trof plus mięsko 2 razy na tydzień . Nie chcę się spieszyć z tym wszystkim najpierw muszę się pozbyć trof potem chce zrobić reset akwa i filtracji napuścić wody nowej poczekać aż dojrzeje dopiero ,zakupić Platy i wpuścić / Dzięki za pomoc pozdrawiam z Konina

bongos78
junior
junior
Posty: 71
Rejestracja: 21 mar 2010, 15:18
Imie i Nazwisko: Artur Janik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Nowy Targ
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontaktowanie:

Re: Witam zaczynam z Paletami

Post autor: bongos78 » 13 cze 2011, 12:41

Też mam akwa 375 l i dwa tygodnie temu wpuściłem do niego 10 sztuk RedBrown wielkości 6-8. Doświadczenie mam zatem marne jeśli chodzi o palety, dlatego nie będę się wymądrzał, ale na kilka pytań mogę odpowiedzieć.
Jeśli o poradnik chodzi to nie posiadam, ale na pewno warto mieć. Co do RO to nikt Ci nic nie napisze puki nie podasz parametrów wody. Ja na przykład stosuje bo w kranie mam Gh-22 Kh-9 Ph-8, a żeby zjechać w dół z Ph to nada obniżyć Kh żeby było łatwiej w czym RO bardzo pomaga. Ja kupiłem ten: http://allegro.pl/osmoza-akwarystyczna- ... 15099.html W biologu mam ceramike, Biofibres Sery i wate działa jak trzeba. Każdy pewnie poleci to co ma. Nie jestem pewien czy koral podnosi ph,czy nie, ale jeśli tak to się go będziesz musiał pozbyć.Tyle ode mnie. Pozdro. A i jeszcze coś, Palety to cudne ryby. Ja się w nich zabujałem na amen.

Awatar użytkownika
AKWAMANIAK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 12 cze 2011, 21:45
Imie i Nazwisko: Zbigniew Materek
Miejsce zamieszkania/miasto/: KONIN
Lokalizacja: KONIN

Re: Witam zaczynam z Paletami

Post autor: AKWAMANIAK » 13 cze 2011, 12:48

Ph mam wysokie 8 nawet więcej , u nam w Koninie jest twarda woda PD NO i chodzi mi o tego sprzedawce /http://www.paletki.com/

bongos78
junior
junior
Posty: 71
Rejestracja: 21 mar 2010, 15:18
Imie i Nazwisko: Artur Janik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Nowy Targ
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontaktowanie:

Re: Witam zaczynam z Paletami

Post autor: bongos78 » 13 cze 2011, 13:12

O sprzedawcy nie wiem nic. Ja brałem z Superdiscus i nie żałuje. skoro taką masz wode to bez osmozy nie pociągniesz, chyba , że hodowca w takiej trzyma

Awatar użytkownika
AKWAMANIAK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 12 cze 2011, 21:45
Imie i Nazwisko: Zbigniew Materek
Miejsce zamieszkania/miasto/: KONIN
Lokalizacja: KONIN

Re: Witam zaczynam z Paletami

Post autor: AKWAMANIAK » 13 cze 2011, 14:33

Jeszcze jeno pytanie , czy zakupione Palety po 6 cm , muszę na początku je dać do mniejszego akwa i potem jak podrosną dopiero do dużego :oops:

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Witam zaczynam z Paletami

Post autor: arturo » 13 cze 2011, 14:52

Wariantów możesz mieć kilka...
Jeśli masz już filtry to wystarczy je zdezynfekować i pozbyć się korala, wymienić wkłady na nowe, akwa osuszyć na 2-3 tygodnie, poszukać w tym czasie żwirku o granulacji 1-2mm lub piasku, korzeni, zastanowić się czy chcesz mieć roślinki czy nie i powoli - znając wizję przyszłego akwa (pomocnym będzie dział Galeria) - zbadać wodę w kranie na Two, Tww, pH, NO2, NO3 i zacząć powoli urządzeć zbiornik. Daj mu pochodzić 1-2 miesiące, wpuść jakieś życie w postaci neonka, kirysków i poczekaj aż akwa i filtry zaskoczą z bakteriami. Uważaj w tym czasie na długość świecenia świtlówek byś nie nabawił się inwazji glona, świtlówki dobierz pod rośliny i wybarwienie ryb. Kolry ryb i ich trzymanie razem nie koliduje ze sobą.
Co do ryb to znowu będzie kilka zdań.... Jeśli nie masz doświadczenia weź ryby większe, odchowane, będziesz miał mniej stresu i roboty.
Jeśli jesteś odważny i lubisz wyzwania przygotuj mniejszy zbiornik, do 100L, czysty, głowica z gąbką i grzałka na 30 stopni i baw się maluchami 6cm.... ale pamiętaj, podstawa to regularne karmienie mięsem do 6-8 razy dziennie i 4-6 razy dziennie suchymi pokarmami dla paletek!!! I tak parę miesięcy, max co drugi dzień podmiana 100% wody aż dochowasz się (lub nie) ładnych większych paletek, które przerzucisz do gotowego już zbiornika 375L...
Oczywiście rodzaj postępowania wybierz sam, ale pamiętaj, z czym wiążą sie Twoje decyzje, do tego NIKT NAPRAWDĘ NIKT!!! nie da Ci gwarancji, że z małej ryby jaką zakupisz uzyskasz piękną i dorodną sztukę!!!! To niestety czysta loteria choć większość ryb przy braku rażących błędów i dobrych podwalinach genetycznych po rodzicach wyrasta na przyzwoite ryby...
Jeśli masz faktycznie tak złą wodę jak piszesz to filtr RO będzie BARDZO PRZYDATNY.....
Napisałem to po krótce z doświdczenia z rybami od Paletki.com, pozdrawiam

Awatar użytkownika
AKWAMANIAK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 12 cze 2011, 21:45
Imie i Nazwisko: Zbigniew Materek
Miejsce zamieszkania/miasto/: KONIN
Lokalizacja: KONIN

Re: Witam zaczynam z Paletami

Post autor: AKWAMANIAK » 13 cze 2011, 15:56

Cieszy mnie że opisał mi hodowca od którego mam zamiar kupić Palety , pasuje mi wariant 1 kupić większe i po odpowiedniej kwarantannie do dużego zbiornika , jak jeszcze kilka dobrych zdań będzie na wasz temat to super , sorry ale mam nauczkę po Trofeusach na początku wiele strat i pieniędzy dlatego teraz uważam , wariant 2 gorszy pod warunkiem złotówek , druga polowa nie zbyt na to patrzy .Oczywiście porobię wszystko na tip top przed wpuszczeniem,[ od jakiej wielkości mogę od razu do ogólnego ]zamierzam mieć piasek pomieszany z kamyczkami traszkę roślin i reszta korzenie , końskim targiem Arturo jako ziomkowi za miedzy myślę iż się dogadamy co do ceny ,chciałbym 8 sztuk .Ale na razie czekam za lekturą A. Saniawski Dyskowce potem na kupca trof wszystko na spokojnie nie prędzej jak na wrzesień planuję zarybić pozdrawiam :roll:

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2084
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Witam zaczynam z Paletami

Post autor: roh » 13 cze 2011, 19:16

Do tego czasu poczytaj parę tematów w tym dziale jest tu kopalnia informacji

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Witam zaczynam z Paletami

Post autor: gajowa » 13 cze 2011, 21:02

Zbyszku, zakup ryb od Artura to trafna decyzja. Wielu członków klubu i tego forum ma rybcie z tej hodowli i są zadowoleni

Awatar użytkownika
AKWAMANIAK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 12 cze 2011, 21:45
Imie i Nazwisko: Zbigniew Materek
Miejsce zamieszkania/miasto/: KONIN
Lokalizacja: KONIN

Re: Witam zaczynam z Paletami

Post autor: AKWAMANIAK » 13 cze 2011, 21:11

Jaki ja głupi Arturo jest członkiem PKMD , to na rybach się zapewne zna , już opinia jest dobra od kilku ludzi z mojego Miasta , więc nie mam się czego obawiać czytam czytam sobie pomału , nie wszytko idze znależć , pozdrawiam :P

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Witam zaczynam z Paletami

Post autor: arturo » 14 cze 2011, 07:20

Powoli, pośpiech to zły doradca... jest nas wielu na tym forum, wielu z nas ma rybcie na zybciu więc i wybór spory, pamiętaj, że ryby mają Ci się podobać co jest jakby najważniejszym kryterium wyboru kolorystycznego, a od kogo je będziesz miał nie ma znaczenia...
Jeśli rozpatrujesz wariant pierwszy mojego nudnego wywodu to ryby wielkości min. 12cm, optymalnie 14-15cm i możesz dawać bez kwarantanny do akwa, skoro zrobisz wszystko według zasad... Oczywiście, kwarantanna może być zbawienna jeśli chodzi o przyzwyczajenie ryb do nowej wody i ewentualne odrobaczenie, bo uważam i zawsze uważałem, że każda ryba ma robale i jeśli jest zdrowa wszystko jest w porządku z wodą, nie przechodzi wielkich stresów, choć przeprowadzka takim jest, stąd dbałość o szczegóły, to będzie wszystko w porządku i będzie żyła wiele lat...
Dlatego z rozsądkiem i jak masz wątpliwości zawsze pytaj... straty są kosztowne..... :cry: , pozdrawiam

Awatar użytkownika
AKWAMANIAK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 12 cze 2011, 21:45
Imie i Nazwisko: Zbigniew Materek
Miejsce zamieszkania/miasto/: KONIN
Lokalizacja: KONIN

Re: Witam zaczynam z Paletami

Post autor: AKWAMANIAK » 14 cze 2011, 08:37

Pytanie zasadnicze jaki jest miks cenowy takiej Paletki 12 cm :D ,pytam bo szacuje koszta , zastanawiam się ile trzeba będzie dorzucić po sprzedaży trof :roll: Znalazłem co bym chciał mieć u siebie te mi sie bardzo podobają http://www.youtube.com/watch?v=OfNG6quc ... re=related do tego chciałbym też roślin ile można na maksa , korzenie no chciałbym takie fajoskie to akwa teraz mieć , wynagrodzić sobie ubogą kamienna Tanganike

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości