NO2, NO3, TwW, TwO i Ph

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
bogdansw
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 22 lut 2005, 10:15
Lokalizacja: Dębica k. Rzeszowa
Kontaktowanie:

NO2, NO3, TwW, TwO i Ph

Post autor: bogdansw » 22 lut 2005, 10:22

Cześć, witam wszystkich miłośników Dyskowców a szczególnie osoby z PODKARPACIA. Jestem nowicjuszem w HODOWLI Paletek , moją pasją są pyszczaki jednak z uwagi na piękno Dyskowcow chciałbym spróbować ich hodowli. Jeden z moich dotychczasowych zbiorników 300 litrowy urządziłem w sobotę 19 lutego w stylu holenderskim (dużo roślin) i mam w nim parametry Ph 7,5, NO2 0, NO3 5, TwO 18, TwW 10.
Testy wykonałem Aquatest firmy Zoolek. Poza tym że chyba mam za wysokie Ph (które myślę obniżyć preparatem Tetra Aqua pH/KH Minus) to nie bardzo wiem co dalej? Kiedy mogę zarybić ten zbiornik i jakimi odmianami Paletek?

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 22 lut 2005, 12:01

Oj trudno będzie obniżyć !
Masz wysoką twardość i kwas ( warty 2 zł za 50 zł butelka a 0,5 litra - tetra pH/kh minus ) najpierw obniży twardość węglanową i zwiększy przewodność wody . Dużo tego zużyjesz aby zejść poniżej 7 pH .
Jakie odmiany - to kwestia gustu - wybierz takie abyś Ty był zadowolony , najważniejsze to kupić zdrowe ryby . Życzę powodzenia .

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 22 lut 2005, 15:34

Masz przede wszystkim za duza twardosc ogolna (weglanowa zreszta tez).
Jezeli chcesz trzymac w takiej wodzie palety to musisz szukac ryb szkolonych do twardej wody- te z hodowli azjatyckich oraz ryby z odlowu odpadaja. Pozostaja ci praktycznie ryby z hodowli krajowych czyli raczej musisz ograniczyc swoj wybor do jednej z kilku pospolitych odmian barwnych. Turkusy, red royale, "polskie" pigeon blood oraz marlboro najczesciej bez wiekszych klopotow znosza ekstremalne parametry wody.
Radze kupowac ryby minimum 10ciocentymetrowe.
J-23

Awatar użytkownika
bogdansw
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 22 lut 2005, 10:15
Lokalizacja: Dębica k. Rzeszowa
Kontaktowanie:

Post autor: bogdansw » 22 lut 2005, 18:49

Koledzy, dziękuję Wam za te kilka cenne rady. O J-23 to już krąży prawdziwa legenda w Polsce. Ja pochodzę z Podkarpacia poznałem już kilku miłośników Dyskowców którzy w swych wypowiedziach powołują się na znane inicjały J-23, chylę czoła i jeszcze raz dziękuję za Waszą opinię. Co do Ph jeden z uczniów J-23 doradził mi abym obniżył 8%kwasem i chyba mu zaufam. Powodzenia i do usłyszenia, natomiast nie mam pomysłu na obniżenie twardości więc jeżeli mogę prosić o pomoc to za nią z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
bogdansw
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 22 lut 2005, 10:15
Lokalizacja: Dębica k. Rzeszowa
Kontaktowanie:

Post autor: bogdansw » 28 lut 2005, 08:25

Ponownie witam wszystkich miłośników Paletek. Chciałbym Was poprosić o wskazówki co jeszcze mogę zrobić aby móc zarybić mój zbiornik. Zalałem go jak już wspominałem 2 tygodnie temu odstaną wodą parametry wody w pierwszym dniu podałem w moim pierwszym poście, od tamtej pory codziennie staram się doprowadzić parametry wody do najbardziej optymalnych dla zarybienia mojego zbiornika. Z uwag kolegów wynikało że mam za wysokie TwW i Ph więc codziennie dolewałem roztwór 8% kwasu solnego rozrobiony w 5 litrach wody pobranej tylko z akwarium i po 24 godzinach po przeżarciu się wlewałem go ponownie do akwarium. Dziś parametry w moim akwarium są następujące Ph 6,8 NO2 0, NO3 5, TwO 15, TwW 6. Nie mogę sobie poradzić z zejściem z Ph w okolice 6 może macie na to jakiś inny sposób poza kwasem i drogimi preparatami np. TETRY. Pozdrawiam wszystkie życzliwe mi osoby. Good Lock .

Awatar użytkownika
Domel
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 21 gru 2004, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Domel » 28 lut 2005, 12:03

Witaj,
ja mogę siebie nazwać uczniem J-23 :)
Jeżeli chodzi o ph 6,8 to moim zdaniem i pewnie większości forumowiczów jest jak najbardziej OK. Polskie odmiany paletek (a takie ci polecam - szczególnie na początek) bardzo dobrze sie czują w takim ph a mniejsze może im nawet zaszkodzić.
Musisz tylko przez jakiś czas obserwować zbirnik i mierzyć ph i sprawdzać czy nie ma dużych zmian.
Jedna rzecz mi sie u ciebie nie zgadza. Nie wiem jak to możliwe że Tww masz na poziomie 6 a ph spadło ci z 7,5 do 6,8. To moim zdaniem nierealne. Możliwe że ph mierzyłeś zaraz po dodaniu kwasu a po kilkunastu godzinach ph przy takiej twardości węglanowej wraca do poprzedniego poziomu.
Żeby ph zaczeło spadac poniżej 7 (bez użycia innych niż kwas środków) Tww powinno wynosić około 0. Inaczej sie nie da.
Aby nie lać tyle kwasu a osiągnąć sukces proponuje kupić żywicę do obiżania twardości wody w dobrym sklepie zoo lub na allegro. Tylko ta zywica musi zbijac twardośc węglanową - raz kupiłem taką która obiżała tylko two.
I dopiero wodę przepuszczoną przez żywicę (czyli zmiękczona) potraktuj odrobiną kwasu jeżeli to w ogóle bedzie konieczne.
Moim zdaniem musisz przy takiej wodzie jak Twoja miec przynajmniej żywice lub dostęp do wody destylowanej albo filtr RO.
Przeciez będziesz potrzebował wody do podmian a twoją twardą kranówą znów będziesz zmieniał parametry wody do nie pożądanych.
Powodzenia!

Domel

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości