OD ZERA DO DYSKMASTERA

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
Monti18
Posty: 1
Rejestracja: 20 kwie 2023, 12:39
Imie i Nazwisko: Bartek P
Miejsce zamieszkania/miasto/: Marki

OD ZERA DO DYSKMASTERA

Post autor: Monti18 » 28 sty 2024, 17:34

Dzień dobry wszystkim,

Na początku chciałbym się przywitać jako nowy użytkownik tego forum (oczywiście po przeczytaniu sporej części tu wstawionych postów).

Kilka słów o mnie : w akwarystyce od wielu lat jednak ze względu na wynajmowane do tej pory mieszkania raczej towarzyszyło mi na stałe tylko 100 :)
Parametry wody badałem ale nigdy nie hodowałem ryb które by były bardzo wrażliwe np. na nieodpowiednie Ph.

Plany na post: Wystartować jak najlepiej ze zbiornikiem z deskowcami. Korzystać z wielkiej wiedzy forumowiczów a w zamian dzielić się swoimi sukcesami ale również i porażkami.

Plany na akwarium : 350 l o wymiarach 120x50x66, oświetlenie 2x21 w LED. Filtracja i tu będzie pierwsze pytanie do Was ale na pewno duży filtr kubełkowy (docelowo pewnie 2) oraz wewnętrzny Juwela jako mechanik przyszłościowo jakaś hydroponika. Dwie grzałki możliwe że jedna zewnętrzna.
Rośliny w postaci anubiasów na korzeniu, lotos czerwony, jakaś wysoka trawa. Podłoże piasek raczej nie śnieżnobiały.

Plan na obsadę: 8 x Paletka (red turcus, blue diamond, leopard snnake skin ewentualnie jakieś brown ale głównie red turcus), sprzątacze kiryski sterby x15; ławniczka jakichś kąsaczowatych około 30 szt , jakieś krewetki na glony.


Parametry wody w kranie :
Ph=7,5
GH-3
KH=15
Różnica pomiędzy twardościami wynika z zastosowania zmiękczacza, który działa na cały dom. Na GH mogę wpływać. Lecz KH niestety po takim filtrze wychodzi wysoko. Dodam iż mam od dawna filtr RO.

A więc zapraszam do dyskusji.

Pierwszym tematem jaki chciałem poruszyć jest aspekt filtracji.
Koncepcja jest taka iż będzie to kubełek (Aquael ultramax 2000/ Ikola 1200 max lub Fluval FX6) zasypane mediami biologicznymi 2 lub 3 typów siporax/matrix/maxpect + prefiltr w postaci korpusu na rurowego ze sznurkami lub owatoliną. No i oryginalny filtr Juwela wewnętrzny o wydajności 1000 l jako mechanik.

I tutaj pytanko do was macie jakieś doświadczenie z tymi filtrami zewnętrznymi? Coś polecicie?
Jak jest w przypadku FX-6 z tą funkcją wypuszczania wody oraz wpompowywania jej z powrotem do akwarium? Czy takie wlewanie świeżej wody przez filtr nie niszczy biologii ?

Pozdrawiam i liczę na ciekawą przygodę z waszym udziałem.

Pozdrawiam
Bartek

ps. przepraszam za mój analfabetyzm ale niestety jestem z osób które nie rozumieją ortografii i interpunkcji. Więc proszę o wyrozumiałość

Castor
członek PKMD
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2023, 08:54
Imie i Nazwisko: Marek Kęsy
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin

Re: OD ZERA DO DYSKMASTERA

Post autor: Castor » 01 mar 2024, 10:37

Cześć,

miło Cię u nas widzieć :)

Plany zacne i trzymam kciuki za ich realizację.
Fajnie, że decydujesz się na piasek - unikiniesz sporo problemów z podłożem od razu.

Ja używam Aquaela Ultramax 2000 - ze 2 lata już śmiga nie miałem nigdy z nim żadnych problemów i śmiało mogę polecić.

W myśl zasady - nie istnieje pojęcie nadfiltracji - Ale jak na 350l baniak plan na filtr wewn. 1000l potem narurowe i potem kubeł (który również sam byłby w stanie pociągnąć całość) uważam, że ostro planujesz. Aa.. wspomniałeś o hydroponice jeszcze. W życiu nie przyszłoby mi do głowy Cię w jakikolwiek sposób ograniczać - to będzie spora nadfiltracja. Dużo dodatkowej, pożytecznej, nikomu niepotrzebnej pracy Cie czeka.

Ten zaworek w Fx6 do spuszczania wody to całkiem sensowna opcja na spokojne spuszczenie wody bez stresowania ryb. Tylko, że po mojemu to ma plusy dodatnie jak i plusy ujemne ;-) Bo jak planujesz, o ile wogóle, ściągać syf z dna podczas podmiany? jeśli planujesz go ściągać to zaworek fx6 raczej niepotrzebny bo i tak będziesz musiał zmoczyć ręce..

I odpowiadając na ostatnie pytanie - ale tutaj raczej kieruję się logiką bo przecież i tak nie mam fx6 u siebie - wlewanie świeżej wody przez filtr nie zakłóci Ci biologii o ile ta świeża woda nie będzie miała chloru, który tą biologię zabija. Jeśli to będzie przygotowana woda do podmiany, albo nawet prosto z kranu, ale wcześniej przez filtry węglowe, to okej, nie wypłucze Ci przecież bakterii w zamkniętym obiegu, prawda? A nawet jeśli wypłucze z gąbek przy nurcie wpływającym do filtra to wtłoczy te bakterie z powrotem na zasysie, ot i cała logika by Castor ;-)

Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie i życzę powodzenia.

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości