Pierwsze PALECIE

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

Awatar użytkownika
Markol
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 30 wrz 2005, 17:46
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Pierwsze PALECIE

Post autor: Markol » 25 gru 2005, 19:47

Witam serdecznie szacowne grono miłośników palet.
Pisałem kilka tygodni temu, że pragnę powrócić do obcowania z tymi wspaniałami rybami i pytałem gdzie je można bezpiecznie zakupić.
Do zakupu przygotowywaem się dość długo i nareszcie są już pierwsze osobniki w moim zbiorniczku. Narazie mam ich tylko cztery sztuki wielkości ok. 10-11 cm.
Po miesięcznej obserwacji mogę powiedzieć, że zakup jest udany i teraz zbieram fundusze na zakup kolejnych w innej kolorystyce.


Nie jestem fotografikiem, ale chciałbym wam przedstawić kilka fotek z mojego szkiełka.
Mam też prośbę o pomoc w określeniu gotunku moich podopiecznych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 25 gru 2005, 20:04

gatunek : Symphysodon aequifasciatus (paletka)
pewnie chodzi o grupę barwną mysle ze jakas czerwona ale zeby okreslic jaka dokładnie poczekaj z 1,5 roku zreszta jak sie sam przekonasz to nie takie hop siup :)

redis
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 26 gru 2005, 18:53

Re: Pierwsze PALECIE

Post autor: redis » 27 gru 2005, 09:29

bardzo ładne akwarium ile to litrów ?

Awatar użytkownika
Markol
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 30 wrz 2005, 17:46
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Post autor: Markol » 27 gru 2005, 11:52

Niestety ta kałuża to tylko standardowe 200 l.
Obsada to wspomniane już 4 palety, 6 otocinclus, 5 kosiarek i 3 botia wspaniała.
W najbliższym czasie mam zamiar powiększyć stado palet o następne 4 w odmianie niebieskiej. W planach miało też pływać stado (Petitella georgiae) czerwonogłówka. Lecz zastanawiam się czy to już nie będzie za duża obsada jak na taki mały zbiornik.(?)

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 27 gru 2005, 12:05

nie miej urazy ale mysle ze 8 paletek w 200L to juz za duzo ja mam 300L 8szt i chce "wywalic" 2 szt bo mają za ciasno

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Post autor: Bogdan » 27 gru 2005, 19:38

Markol pisze: Lecz zastanawiam się czy to już nie będzie za duża obsada jak na taki mały zbiornik.(?)
Moim zdaniem stanowczo za duża

Awatar użytkownika
kukiz84
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 11 lis 2005, 11:55
Lokalizacja: Jaworzno
Kontaktowanie:

Post autor: kukiz84 » 27 gru 2005, 22:29

Moim zdanie również za duża obsada, pomyśl za jakiś rok podrosną i bedzie im bardzo ciasno. Ja u siebie równierz mam za dużo ryb, bo na 160 litrów 5 dorosłych palet, widze że jest im ciasno. I po nowym roku zmienim na większe akwarium bo w tym wypadku nie mam możliwości na inne grupy barwne. A te dyski zakupiłeś u tego chodowcy z Częstochowy ?? .

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Markol
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 30 wrz 2005, 17:46
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Post autor: Markol » 28 gru 2005, 07:48

NO to mam chyba wielki problem. Przy małej obsadzie dysków - tak jak w tej chwili u mnie - dochodzi do przepychanek, dlatego też pomyślałem o więkrzym stadzie. Z doświadczenia z innymi pielęgnicowatymi wiem, że w więkrzych społecznościach zanika instynkt terytorialny i panuje bardziej pokojowa atmosfera. Obawiam sie, że z czasem najsłabszy osobnik, odganiany od pożywienia może być podatny na choroby itp...

Ryby zakupiłem u P. Józefa w Częstochowie. Mam tą samą wodę i moje pupilki trzymaja sie puk puk puk doskonale.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 28 gru 2005, 08:05

Mmmmm powiem tak, odbiegając od tematu paletek, masz chłopie smykałkę estetyczną do akwariów z roślinkami i nie tylko... Pokazałeś tylko kilka zdjęć ale mi to wystarcza.. Zdjęcia moim zdaniem też są bardzo dobrej jakości, na prawdę dobrej!! Widać na jednym zdjęciu też ciut tajników uprawy ziela :-) Poproszę jeśli to możliwe o zdjęcia na priv w pełnej rozdzielczości (zrobię sobie tapetę na kompiku w pracy) , a na forum poproszę o więcej szczegółów dotyczących urządzania akwarium, a zwłaszcza "mocowani" ziela do korzonków i "produkcji" dywaników z wgłębki (?!)... Czekam z niecierpliwością!

Awatar użytkownika
DARIUSZMT
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 471
Rejestracja: 14 gru 2004, 19:53
Lokalizacja: CHEŁM
Kontaktowanie:

Post autor: DARIUSZMT » 28 gru 2005, 20:09

Niezły baniaczek .Dla mnie możesz spokojnie dorzucić 3 Blue cobalt lub Blue diamond ,wcale nie bedzie ciasno.Ryby czuja sie o wiele pewniej w wiekszym stadzie .

Pewnie mnie niektórzy zlinczuja ,ale mam 17 palet wiekości od 13 do 16 cm w 420 brutto ,rosna az miło .

Pozdrawiam DARIUSZ z CHEŁMA

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: mkozubski » 28 gru 2005, 20:24

Darek nie porównuj siebie, swojego doswiadczenia, dostepnego czasu itd zresztą pewnie wystrój tez nieco inny masz. I wez pod uwage co sie zacznie dziac jak bedą sie dobierac w pary. Dla Ciebie sprzedaz rybki to betka a dla kogos sprzedaz kilku ryb z regóły najbrzydszych czasami nie jest az takie proste, pomijajac ze sie do nich przywiązujemy.

Awatar użytkownika
Markol
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 30 wrz 2005, 17:46
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Post autor: Markol » 28 gru 2005, 21:01

Mmmmm powiem tak, cieszę się Piotrze, że moja aranżacja przypadła ci do gustu.
Produkcja dywaników z wgłębki jest dość prosta, ale pielęgnacja przysparza dużo kłopotów.
Moje dywaniki to po prostu płaskie kamienie (piaskowiec) obłożone wgłębką a to wszystko przyciśnięte jest siatką nylonową po ziemniakach (świetnie się do tego nadaje).
W moim zakładzie pracy, produkowane są tkaniny z tasiemki polipropylenowej. Wymyśliłem więc, że wytnę z takiej tkaniny kształt mojej podwodnej łąki pokryję ją wgłębką i przycisnę siatką. Na razie dywanik jest skromny gdyż brakło mi wgłębki na pokrycie całej powierzchni, ale teren czeka przygotowany pod żwirem. Wgłębka rozrasta się bardzo szybko tworząc bujne kępy przy dobrym świetle i tu jest właśnie problem ponieważ trzeba ją często przycinać gdyż brak światła w dolnych partiach kępy - tam gdzie było kiedyś mocowanie – powoduje obumieranie starych pędów i całość zaczyna nam odpadać od podłoża. Obcięcie jednego kamyka to pestka ale większej powierzchni to już problem. W zasadzie trzeba to robić na okrągło.
Ciekawy efekt uzyskałem na korzeniu, który pokryłem mchem jawajskim (za pomocą zwykłej nici która po pewnym czasie sama zniknęła). W mchu zasiała się wgłębka w kilku miejscach której pozwoliłem na rozrost i nieźle to też wygląda.
Wiele pomysłów dostarczyło mi obejrzenie strony znanego japońskiego twórcy podwodnych światów Takashi Amano http://www.naturacquario.net/amano/ jestem zakochany w jego Twórczości. A tu jeszcze kilka ciekawych zbiorników z pewnością już wam znanych http://www.adaeuro.com/gallery.asp

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości