AquaDreams - pierwsze kroki

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

AquaDreams
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 03 wrz 2011, 00:07
Imie i Nazwisko: Arek Olesiak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Re: AquaDreams - pierwsze kroki

Post autor: AquaDreams » 24 wrz 2011, 10:08

pH 7,2 u mnie raczej nie bywa. Zazwyczaj jest 6,4-6,6
Po przywiezieniu ryb i przed aklimatyzacją w baniaku oczywiście szybko podniosłem pH i w takim fiszki zaczęły tam pływać.
Przywiozłem 4 i jedna z nich na samym początku już fiksowała, przeorała podłoże. Od pobliskiego weterynarza (który jak się okazało specjalizuje się w rybach), wiem że to mogła być aktywacja problemów układu nerwowego (stres podczas odłowu, transport do EUR/PL itd.). Osobnika tego już nie ma, zszedł po kilku dniach. Żadna fiszka z pozostałych nie miała i nie ma podobnych objawów jak tamta i mam nadzieję, że przy odpowiednich warunkach będą miały się dobrze.


Wczoraj pH było na poziomie 6,2-6,4 KH 1-1,5
Tak jak już wcześniej wspomniałem w baniaku rozpoczęła się pora deszczowa. Pierwsza kaskada z torfem i szyszkami olchy włączona. pH zjechało poniżej 6,0 Testy stałe i kropelkowe niezbyt dobrze działają na takich poziomach, niby pokazują 5,6-5,8 ale .. dopóki nie będę miał porządnego miernika to nie mam pewności.

Rybska zareagowały. Po raz pierwszy w tym baniaku pływały w górnych partach zbiornika. Po raz pierwszy spały na korzeniach a nie pod nimi.
Na razie nie szaleję ... poobserwuję i może dołożę jeszcze jedną kaskadę z torfem.

W kwaśnych wodach już się trochę moczyłem:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Większe foto: http://aqualog.aquadreams.pl/wp-content ... 375M_1.jpg

O Amazonii trochę czytałem. W BW miałem kilka różnych apistogramma WF. Stabilność w baniaku nie jest mi obca. Masa podłoża, drewno, roślinność, duża pojemność filtrów, złoża - to wszystko robi swoje.
O NO2 nie martwię się. NO3 przy tej masie roślin pożerane jest do syta. PO4 jak przewali się to widać od razu na szybach. Stado 40 otosków ma co robić.

Co do roślin i kwaśnych wód ... te chwasty które są w tym baniaku mogą mieć problem w tych warunkach w dłuższym czasie - pH nie jest takie istotne jak inne czynniki (np. magnez, wapń, żelazo). Tam podrastają takie chwasty:
Obrazek

Zobaczymy, chwasty nie są obecnie primo, z nimi poradzę sobie tak czy inaczej ;)
Bizonów nasmarować dżemem nie dam :-)

Za tydzień na Expo przybędę ... nad słoikiem dżemu się zastanowię :mrgreen:

BTW: Są rośliny które lubią bardzo kwaśne wody np. Cabomba furcata miałem ją w tym baniaku:
Obrazek
W necie można znaleźć info o niej, że potrzebuje dużo światła. Według mnie to mit. Ten chwast przy mniejszym oświetleniu również fajnie rośnie. Ma większe międzywęźla, ale bardzo fajnie wygląda i pasuje do herbatki. Trzeba mu dać tylko warunki w podłożu ...

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: AquaDreams - pierwsze kroki

Post autor: roh » 24 wrz 2011, 10:23

Tak właśnie jest Panie Tomku. Pocisz się, wysilasz, chcesz dać parę dobrych wskazówek :P ,a Pan Jacek napisze, że ph 7 dla dyskowca dzikiego jest ok i, że przyczyną wysokiego PO4 jest torf albo korzeń :lol: . I co mu zrobisz. Renomę ma więc wie co pisze.
Pozdrawiam.
To co napisałeś o dawaniu rad na forum to niestety "sól życia". Zawsze znajdzie się ktoś, kto przeczytał i wie lepiej. Nie jest moim zamiarem urażanie kogokolwiek, ani wywyższanie mojej wiedzy nad innymi. Takie są fakty niestety.
Ja też daję podpowiedzi dla większości dyskomaniaków na pytania na PW. Z kilkudziesięciu osób, które zadawały mi pytania tylko jeden narzekał, że kazałem(NIGDY nikomu nic nie kazałem) mu leczyć prazikwantelem, czy fenbendazolem(nie pamiętam-bez różnicy) w wodzie lekko zasadowej. Niech leczy w kwaśnej. Powodzenia.
A zbiorniki robisz piękne i nawet ze smaczkiem. Gratuluję. Tylko nie wal do nich jakichś nawozów dla roślin, bo z ryb nic nie będzie.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: AquaDreams - pierwsze kroki

Post autor: niki 28 » 24 wrz 2011, 10:43

roh pisze:,a Pan Jacek napisze, że ph 7 dla dyskowca dzikiego jest ok
Czytaj ze zrozumieniem Romek.Powiedziałem poniżej 7 :!:
Sprawą dyskusyjną ile poniżej 7.W ph powyżej 7,to możesz sobie hodować "Malawi"nie dyskowce :)
roh pisze: i, że przyczyną wysokiego PO4 jest torf albo korzeń .
Więc wytłumacz mi dlaczego w akwa masz takie wysokie PO4,i z czego Ci się ono bierze :?:Może zakwaszasz wodę kwasem ortofosforowym. Być może przy tak niskim ph wTwoim akwa nic się nie dzieje,ale w moim przy ph 6,5 i wysokim PO4 -okrzemki murowane.
A tak wogóle,torf zawiera fosfor,a niektóre suche pokarmy mają go też dużo.


Coś mi świta że mówiłem coś o przedziale ph 5,5-6,5.Widzę że kolega zjechał na 5,8-5,6,i ryby mają się lepiej.Tym samym pilnuj tych wartośći i będzie ok.Nie mniej kilka sztuk dla powiększenia stada by się przydało.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: AquaDreams - pierwsze kroki

Post autor: roh » 24 wrz 2011, 11:15

niki 28 pisze: Więc wytłumacz mi dlaczego w akwa masz takie wysokie PO4,i z czego Ci się ono bierze :?: Być może przy Twoim ph w akwa nic się nie dzieje,ale w moim przy ph 6,5 i wysokim PO4 -okrzemki murowane.
Ja nie pisałem o przyczynach wysokiego PO4, tylko o wpływ tego związku na zachowanie ryb(u mnie fosforany utrzymują się na poziomie 1,5-2 mg/l).
Przemiana materii Jacku, a rośliny nie są w stanie tego spożytkować. Oczywiście, że mam na szybach(tylna) glona. Ale z nim doskonale sobie radzą farowelle i chateostomy. Te drugie niestety mają poważny kłopot z wytrzymywaniem wysokich temperatur(w razie konieczności).
Jacek pisząc to co napisałem nie "piję do Ciebie osobiście" to jest ogólnikowe stwierdzenie, twoja wypowiedź była tylko przyczynkiem. Jacku ja po prostu przerobiłem to wszystko o czym Ty gdybasz i piszę o praktyce nie o teorii. Zanim do tego doszedłem straciłem przez ostatnie lata na eksperymentach kilkadziesiąt dzikusów i od 2-3 lat mam w miarę stabilizację, więc chyba mogę sobie pozwolić na pewne twierdzenia.
W tej chwili dość dobrze radzi sobie z brązami Artur. Nie sądzę żeby zaprzeczył, jeżeli powiem, że troszeczkę mu w tym pomogłem. Bardzo niewiele, ale człowiek po prostu zastosował pewne kanony, które mu podałem i nie kombinuje. Gwarantuję, że po tej zimie będzie nas więcej :lol: :lol: :D

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: AquaDreams - pierwsze kroki

Post autor: niki 28 » 24 wrz 2011, 11:28

roh pisze:Zanim do tego doszedłem straciłem przez ostatnie lata na eksperymentach kilkadziesiąt dzikusów
Współczuję :( Tak czy inaczej pogadamy w Wawie :D .Muszę od Ciebie wyciągnąć trochę informacji,i zweryfikować z moimi :)
Moim zdaniem,musiałeś nie źle "kombinować"moim zdaniem przedewszystkim z wodą,że kilkadziesiąt dzikusów Ci zeszło.Nie mniej ważne jest to że pozbierasz nagrody w dzikich na konkursie :roll:

Co do wątku,to kolega Arek widzę nie przestanie nas "drażnić"tak pięknymi akwariami :roll: :roll:

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: AquaDreams - pierwsze kroki

Post autor: roh » 24 wrz 2011, 13:38

niki 28 pisze:.Nie mniej ważne jest to że pozbierasz nagrody w dzikich na konkursie :roll:
Qrna nie dziel skóry.... :twisted: :mrgreen:
Arek jak długo przygotowujesz taki wystrój? i czy robisz to w zbiorniku docelowym czy też "obrastasz" korzenie mchami gdzie indziej?
Przejrzałem wątek i druga część pytania się zdeaktualizowała.

AquaDreams
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 03 wrz 2011, 00:07
Imie i Nazwisko: Arek Olesiak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Re: AquaDreams - pierwsze kroki

Post autor: AquaDreams » 24 wrz 2011, 18:08

Roman, ten "aranż" wystartował praktycznie 3 tygodnie temu.

Widok ogólny od wczoraj nieco się zmienił :mrgreen:

Przy full światła - ale tylko na chwilę bo dyski ewidentnie jeszcze tak nie chcą :

Obrazek


oraz tak jak lubią i mnie obecnie też to pasuje ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: AquaDreams - pierwsze kroki

Post autor: roh » 24 wrz 2011, 18:52

AquaDreams pisze: Przy full światła - ale tylko na chwilę bo dyski ewidentnie jeszcze tak nie chcą :
I nigdy nie będą chciały.

AquaDreams
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 03 wrz 2011, 00:07
Imie i Nazwisko: Arek Olesiak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Re: AquaDreams - pierwsze kroki

Post autor: AquaDreams » 25 wrz 2011, 07:36

roh pisze:
AquaDreams pisze: Przy full światła - ale tylko na chwilę bo dyski ewidentnie jeszcze tak nie chcą :
I nigdy nie będą chciały.
Hmm, dosyć stanowcza i radykalna teza, szczególnie to "nigdy" :idea:

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: AquaDreams - pierwsze kroki

Post autor: roh » 25 wrz 2011, 08:57

Uwarunkowania genetyczne :!: :!: :!: :!: :D :D :lol: Taka ryba. Tu nie ma gdybania.
Ale konia też można nauczyć szczekać. Tak sądzę :lol: :lol: :lol:

AquaDreams
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 03 wrz 2011, 00:07
Imie i Nazwisko: Arek Olesiak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Re: AquaDreams - pierwsze kroki

Post autor: AquaDreams » 25 wrz 2011, 09:46

roh pisze:Uwarunkowania genetyczne :!: :!: :!: :!: :D :D :lol: Taka ryba. Tu nie ma gdybania.
Swego czasu podobne tezy głoszono wobec Altumów :wink:

roh pisze:Ale konia też można nauczyć szczekać. Tak sądzę :lol: :lol: :lol:
Zależy od definicji szczekania :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: AquaDreams - pierwsze kroki

Post autor: roh » 25 wrz 2011, 13:47

AquaDreams pisze:
roh pisze:Uwarunkowania genetyczne :!: :!: :!: :!: :D :D :lol: Taka ryba. Tu nie ma gdybania.
Swego czasu podobne tezy głoszono wobec Altumów :wink:

roh pisze:Ale konia też można nauczyć szczekać. Tak sądzę :lol: :lol: :lol:
Zależy od definicji szczekania :lol: :lol: :lol:
Echhhhhhhhhhhhh akademicka dyskusja :roll: :( :?
Twoje małpy, twój cyrk jak powiadają mędrcy.

AquaDreams
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 03 wrz 2011, 00:07
Imie i Nazwisko: Arek Olesiak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Re: AquaDreams - pierwsze kroki

Post autor: AquaDreams » 03 paź 2011, 19:01

Miło mi było poznać osobiście pasjonatów dyskowców na ZooExpo.
Czapki z głów dla waszej fascynacji, a przede wszystkim wielkie uznanie za wszelki wysiłek w organizację tej imprezy.

Obserwacje i konsultacje z doświadczonymi dyskomaniakami uspokoiły mnie - owe sapanie moich dysków to jest standard ;-)

Szczerze mówiąc ... nie mogłem oderwać oczu od tego stada brown'ów ;-)
Mieć stado green'ów ... :roll:

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: AquaDreams - pierwsze kroki

Post autor: roh » 04 paź 2011, 21:04

AquaDreams pisze: Mieć stado green'ów ... :roll:
Ile i na kiedy?????? :lol: :lol:

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: AquaDreams - pierwsze kroki

Post autor: gajowa » 04 paź 2011, 21:36

Arku, również było miło Cie poznać i chwilkę z Tobą porozmawiać :)

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości