Oaza spokoju CraNcH'a^MS

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 18 lip 2008, 07:46

http://apama.pl/ zapytaj o mate przemysłową do silników lmf coś takiego :)

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 23 lip 2008, 19:59

No i dalsza relacja z budowy akwarium. W ubiegłym tygodniu zrobiłem dokładne czyszczenie i regenerację elektrody PH, aby dokładnie monitorować parametry wody podczas rozruchu a raz na pół roku elektrodzie należy się lifting :)

Po trzech dniach od zabawy z elektrodą zaczęło się na poważnie. Poszedłem nakopać żółtego piachu. 15l tego piachu dokładnie wypłukałem by nie barwił wody na żółto i odstawiłem. Z następnych 35l powybierałem większe kamienie i wymieszałem z ziemią do wysiewu zakupioną w OBI, tą mieszankę ułożyłem na samo dno, na to dałem warstwę uprzednio wypłukanego piachu a na samą górę 30l żwirku o granulacji 2-3mm zakupionego w sklepie zoologicznym. Jeszcze nie mam Fluvala 404 zastąpiłem go chwilowo 204 którą miałem wolną, posadziłem także kilka roślinek. Jutro dosadzę resztę. Woda bardzo szybko się klaruje, PH 7,34. Resztę parametrów sprawdzę dopiero po dwóch dniach.

"Moje wynalazki" działają w akwarium zgodnie z oczekiwaniem, woda jest napowietrzana przez pionowy wylot wody z filtra, ruch wody w akwarium wolny tak jak założyłem, nie ma rezonansu od rurek, ale wystąpił z samego filtra, musiałem ułożyć filtr na podkładce i nastąpiła cisza. Na razie wszystko cool i cacy ;)

Jutro wsadzę resztę roślinek które mam, inne mają do mnie dopiero dotrzeć.
Załączniki
Po_zalaniu.JPG
Akwarium po zalaniu, urządzenia wszystkie już pracują, jest już kilka roślinek.
Po_zalaniu.JPG (31.11 KiB) Przejrzano 6917 razy
Druga_i_trzecia.JPG
Ułożona druga warstwa (płukany żółty piasek) i trwa nakładanie trzeciej warstwy (żwir 2-3 mm)
Druga_i_trzecia.JPG (28.21 KiB) Przejrzano 6917 razy
Pierwsza_warstwa.JPG
Pierwsza warstwa (żółty piasek zmieszany z ziemią do wysiewu)
Pierwsza_warstwa.JPG (35.54 KiB) Przejrzano 6917 razy

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 28 lip 2008, 15:51

Po pięciu dniach dokonałem pierwszych pomiarów wody. Wczoraj pierwszy raz dolałem nawozu RoślineX a dzisiaj już załączyłem oświetlenie. Nadal pracuje AquaEL Circulator 1100 z gąbką i Fluval 204.. Dotarł do mnie Fluval 404, ale odpali dopiero za parę dni bo dzisiaj dopiero zamówiłem do niego uszkodzone części.

Temperatura jest ustawiona na 27,5 stopnia.


PH=7,3 :(
NO2=0
NO3=5
NH3=0
PO4=0,6
KH=3
GH=5
Fe= ~ 0,20 (napisałem w przybliżeniu ponieważ podziałka testu wyróżnia wartość 0.1 następnie 0.25 w moim odczuciu kolor różowy jest dużo bliższy wskazaniu 0.25)

Wszystkie pomiary dokonałem testami ZOOLEKA. Sterownik skalar wyświetla mi PH = 7,23

Niektóre rośliny które posadziłem wypuściły nowe pędy. Poczekam jeszcze dwa tygodnie aż zacznie pracować Fluval 404 i roślinki mocniej zaczną rosnąć.

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 28 lip 2008, 16:11

Na jakiej podkładce postawiłeś ten filtr? Czy dało to wyraźną poprawę ? Ja mam TeraTec EX1200 wstawioną w podobną szafkę i jak ją zamknę to tworzy się takie pudło rezonansowe i trochę buczy to ustrojstwo. Nie bardzo, ale mnie to denerwuje.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 28 lip 2008, 16:20

bingant pisze:Na jakiej podkładce postawiłeś ten filtr? Czy dało to wyraźną poprawę ? Ja mam TeraTec EX1200 wstawioną w podobną szafkę i jak ją zamknę to tworzy się takie pudło rezonansowe i trochę buczy to ustrojstwo. Nie bardzo, ale mnie to denerwuje.
Postawiłem filtr na podkładce, z pianki którą dawałem także pod akwarium. Dało to bardzo wyraźną poprawę (słychać tylko lekki szmer wieczorem).

Awatar użytkownika
amen999
junior
junior
Posty: 60
Rejestracja: 15 mar 2007, 20:58
Imie i Nazwisko: Bartek Dutkiewicz
Lokalizacja: Leszno

Post autor: amen999 » 28 lip 2008, 20:22

Ja mam też filtr kubełkowy zamknięty w szafce bez żadnych podkładek i nie słyszę żadnego buczenia. Filtr Aquael Unimax 700 (Dobre po Polskie :D )

Awatar użytkownika
darek-dorado
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 323
Rejestracja: 12 lip 2007, 14:47
Lokalizacja: Krosno

Post autor: darek-dorado » 04 wrz 2008, 17:07

I co dalej?

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 04 wrz 2008, 18:03

Dalej.......niestety nie mam takiego aparatu aby zrobić zadowalającą fotkę.
Postaram się dorwać porządnego fotopstryka ;), obecnie trochę pauzuję na forum bo mam remont w domu:(

BTW: Akwarium mnie zadowala, ale by zadowoliło mnie w 100% potrzeba parę miesięcy by było to rzeczywiście pełne zadowolenie.
Załączniki
dalej.jpeg
dalej.jpeg (36.85 KiB) Przejrzano 6671 razy

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 10 wrz 2008, 14:23

Dzisiaj tj. Oaza zmartwień.

Padły skalary (wszystkie) nie wiem dlaczego. Wczoraj padła mi jedna rybka (skalar), nie przejąłem się tym za bardzo. Dzisiaj przychodzę z pracy leżą skalary, żona wychodziła rano z domu i było wszystko ok. Pomierzyłem parametry wody (NO2, NO3, Fe, PO4, TWW, TWO, NH) są normie woda bez skazy. Co dziwne tylko skalary...........farlowelle, bystrzyki pereza, kirysy, otoski są ok. 30% wody podmieniałem w niedzielę. Co to mogło być ?

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 11 wrz 2008, 08:46

Zawsze mnie uczona że jeśli pada jeden gatunek w expresowym tempie to:
wiele wskazuje na zatrucie
woda nie dla tych ryb

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 11 wrz 2008, 16:15

TURYSTA pisze:Zawsze mnie uczona że jeśli pada jeden gatunek w expresowym tempie to:
wiele wskazuje na zatrucie
woda nie dla tych ryb
Wodę przygotowałem od grudnia do skalarów zawsze tak samo jak zawsze osmoza + kranówka filtrowana przez węgiel aktywny (TWO=6 TWW=2).
Z kolegą rozmawiałem na ten temat, on twierdzi, że może to być przez malowanie ościeżnic drzwi farbą olejną. W moim domu miałem remont.

Co ciekawe skalary miałem w dwóch zbiornikach, jedne były jeszcze w kwarantannie.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 12 wrz 2008, 21:48

Mi zawsze padają zbrojniki kolumbijskie i duchy ... Wybacz CraNcH^MS ze się podczepię , ale czy robiąc sterylne z doniczką z lotosem uda mi się mieć akwarium bez glonów?? Wróćmy do tematu, gdy by Rybnik był bliżej Gniezna to bym tobie podarował jakieś skalarki z mojej kolekcji, a bronie się rękoma i nogami od wysyłek... chwilowo mam attttaaaaaccckkkk glonów i wygląda to ohydnie.Ale jutro robie na 70% sterylne i polepszy sie chyba;/ Pooozdro

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 13 wrz 2008, 08:41

Młody1919 pisze:Mi zawsze padają zbrojniki kolumbijskie i duchy ... Wybacz CraNcH^MS ze się podczepię , ale czy robiąc sterylne z doniczką z lotosem uda mi się mieć akwarium bez glonów??
Myślę, że Ci się nie uda :(. Będziesz miał je tylko łatwiej usuwać. Akwarium bez glonów to takie w którym panuje równowaga biologiczna. Przede wszystkim odpowiednia ilość ryb, roślin, odpowiedni stosunek makroelementów NPK i wtedy wystarczą Ci podmiany wody tygodniowe 20%. Musisz próbować także dobrać nawożenie do Twojego zbiornika.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 13 wrz 2008, 13:10

Nawozy hmm.... jak narazie walka za pomocą skracania naświetlania i kora dębu przy podmianie... i KUPA nic .. HELP

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: MikołajCz » 13 wrz 2008, 18:44

Pomierzyłem parametry wody (NO2, NO3, Fe, PO4, TWW, TWO, NH) są normie woda bez skazy.
- zmień testy, używałem je ok. dwa lata temu i bardzo się zawiodłem - moze teraz coś się w nich zmieniło, ale wątpie :( - ja uzywał JBL
Po pięciu dniach dokonałem pierwszych pomiarów wody. Wczoraj pierwszy raz dolałem nawozu RoślineX
Trochę za szybko dodałeś nawozu /teraz to pożywka dla glonów, ale i tak cię nie ominą/, wg mnie należałoby dodać nawozy po ok. 3 tygodniach i w dawce zmniejszonej o połowę. Należy trochę poczekać, aż rosliny się ciut ukorzenią i zaczną pobierać nawóz z wody, potem dawkę stopniowo zwiekszać - a glony same zginą / podnieś NO3 do 15 lub poczekaj aż ryby to zrobią i trzymaj te parametry na STAŁE /.
A wogóle to gratuluję akwarium.
I pytanie techniczne: jeżeli woda opadnie np. o 10cm na czas dłuższy np.dobę to co na to elektroda? /chodzi mi o zanurzenie/.

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości