Moje akwarium

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

Awatar użytkownika
zbycho
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 24 lis 2009, 13:01
Imie i Nazwisko: Zbyszek Domaradz
Miejsce zamieszkania/miasto/: korsze
Lokalizacja: korsze

Moje akwarium

Post autor: zbycho » 03 gru 2009, 07:35

Witam, kilka moich rybek !
Załączniki
000_0028.JPG
MOJE RYBKI .
000_0028.JPG (29.22 KiB) Przejrzano 5879 razy

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Moje akwarium

Post autor: fangornn » 03 gru 2009, 21:45

Fajne, ale jakby trochę więcej informacji, na temat samego zbiornika, to może rzuciło by to trochę więcej światła na całokształt ?

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3277
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Moje akwarium

Post autor: stanpiter » 03 gru 2009, 22:22

Jaki kształt ma ten zbiornik

Awatar użytkownika
zbycho
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 24 lis 2009, 13:01
Imie i Nazwisko: Zbyszek Domaradz
Miejsce zamieszkania/miasto/: korsze
Lokalizacja: korsze

Re: Moje akwarium

Post autor: zbycho » 04 gru 2009, 16:21

Witam serdecznie, na razie jest to 180 litrów, ale mam chęć na coś większego ! Normalne akwarium, prostokątne, filtr zewnętrzny, oświetlenie diodowe( 5x48 led) z możliwością świecenia każdej żarówki osobno, 8 neonów, kilka krewetek czerwonych, 4 palet 10cm i 3 palety 3cm. ( wiem,to już jest za ciasno ),woda z RO od 2 tygodni (2x w tygodniu podmieniam po 5litrów )żeby w miarę była dobra : ph-6,2 ,kh-4 ,natomiast gh-20 i nie wiem co z tym zrobić , na razie podmieniam wodę . Pozdrawiam kolegów !

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3277
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Moje akwarium

Post autor: stanpiter » 04 gru 2009, 17:14

zbycho pisze:woda z RO od 2 tygodni (2x w tygodniu podmieniam po 5litrów )żeby w miarę była dobra
2 x w tygodniu po 5 litrów to ja myślę że można piwa wypić :wink: , na 180l akwa wymień nie 5 a 50 litrów i może woda będzie w miarę dobra

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Moje akwarium

Post autor: TURYSTA » 05 gru 2009, 11:00

Musisz zrobic kilka dużych podmian na samym ro.
Po ustabilizowaniu kh 4 gh 10 nauczyć się mieszać kran z ro w odpowiednim stosunku tak aby parametry Ci nie wzrastały. Pamiętaj że kh jest buforem do ph im niższe kh tym ph będzie bardziej spadać w dól. Dla przykładu w ustabilizowanym akwarium przy kh 4 ph będzie w okolicach 6,8, kh3 6,5 ,kh2 już będzie spadać poniżej 6,2 kh 1 może spaść do 5 ( nie jest to regułą, każda woda jest inna i to że test kh pokaże Ci 4 nie oznacza że masz takie kh, test jest tylko poglądowy.
Jak tego dokonać - miarka na wodę 1 litrowa i lejesz 0,5l ro 0,5l kranu mieszasz można jakiś napowietrzanie odpalić i badasz gh i kh . Jak złe to od nowa 0,75 ro + 0,25 kranu i znowu mieszanie. Aż otrzymasz to co chcesz z gh i kh. Ważne aby kranówkę brać po przejściu przez prefiltry osmozy. Przed samą membramą zakładasz trójnik z zaworkiem jak chcesz ro zakręcasz jak chcesz odfiltrowany kran odkręcasz.
Troch to żmudna robota ale od tego powinno się zacząć.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Moje akwarium

Post autor: niki 28 » 05 gru 2009, 12:21

Witam Cię Zbychu i od razu dziękuję za uzupełniony profil.Jako moderator tego działu mam wtedy mniej pracy przy przypominaniu wszystkim "nowym"o tym obowiązku.Co do akwa ,to ładne , z tym że rzeczywiście małe.Fototapeta też za bardzo Ci do niego nie pasuje.Korzeń dałbym nieco na środek .Z roślinami trochę bym pouciekał na bok.
Myślę że jak zmienisz baniak na większy ,to co nieco w nim zmienisz.Z tym że to właśnie akwa Tobie się ma podobać przedewszystkim.Tak jak Ci powiedział Piotrek.Rób większe podmiany wody.Jak chcesz mieć fajne statko palet to akwa czterysetkę musiałbyś już mieć.Tak czy inaczej fajnie że się pochwaliłeś

niki 28

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moje akwarium

Post autor: birdas » 05 gru 2009, 15:13

zbycho pisze: [...] woda z RO od 2 tygodni (2x w tygodniu podmieniam po 5litrów )żeby w miarę była dobra [...]
Mi prawie tyle wody tygodniowo odparowuje :)

Awatar użytkownika
zbycho
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 24 lis 2009, 13:01
Imie i Nazwisko: Zbyszek Domaradz
Miejsce zamieszkania/miasto/: korsze
Lokalizacja: korsze

Re: Moje akwarium

Post autor: zbycho » 05 gru 2009, 23:03

Witam, dziękuje wszystkim za porady ! Coś będę robił w tym kierunku , proszę mnie zrozumieć ja nie mam tyle wiadomości co Wy i każdy z Was kiedyś też zaczynał to wszystko od początku nie mieliście takiego od razu sprzętu i tyle wiadomości i nie wiedział może wszystko do końca, sami wiecie że to wszystko jest też kosztowne, nie od razu ! Bardzo dziękuje za podpowiedzi i pozdrawiam !! :)

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3277
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Moje akwarium

Post autor: stanpiter » 05 gru 2009, 23:10

zbycho pisze:ja nie mam tyle wiadomości co Wy i każdy z Was kiedyś też zaczynał to wszystko od początku
Tak, lecz trafiłeś na to forum więc masz nas, czytaj i pytaj - jak nie pomożemy to zawsze coś spie.... :wink:

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Moje akwarium

Post autor: fangornn » 07 gru 2009, 07:19

Ja Cię mogę przeprowadzić przez temat mieszania kranówki z RO przy jednoczesnym zakwaszaniu mieszanki kwasem solnym. Moją starą wypróbowaną ,sprawdzoną metodą .

Awatar użytkownika
zbycho
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 24 lis 2009, 13:01
Imie i Nazwisko: Zbyszek Domaradz
Miejsce zamieszkania/miasto/: korsze
Lokalizacja: korsze

Re: Moje akwarium

Post autor: zbycho » 07 gru 2009, 09:00

Witam, może coś podpowiesz ?

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Moje akwarium

Post autor: fangornn » 07 gru 2009, 13:10

Po pierwsze, musisz ustalić sobie jakie chcesz mieć parametry w zbiorniku. Po drugie, zakupić zbiornik do mieszania wody kranowej z RO. Następnie, metodą prób i błędów dochodzić do żądanych parametrów poprzez zwiększanie lub zmniejszanie ilości RO w mieszance. I najważniejsza sprawa, najlepiej jeśli zbiornik do mieszania wody jest ze szkła, po ustabilizowaniu się pojemnika, ten proces musi się odbyć, możesz rozpocząć zakwaszanie kwasem solnym. Ja go używam, innego nie stosuję , nie znam się na innym, dlatego piszę o solnym. Rozcieńcz go w stosunku 4 do 1 cztery części wody jedna kwasu. Np.40 ml wody 10 ml kwasu. Ja na dymion 20 L bo takiego używam, wlewam 5 ml kwasu około 8\9 % - wego po rozcieńczeniu. Uzyskuję następujące parametry GH 8 Kh nie mierzę ,nie ma to sensu i ph około 6 zależy od pory dnia ilości światła itp. Pozornie to nie ma wpływu a jednak. Niemniej jednak stosując wypróbowane metody z książki pani Diany Walstad "Rośliny w akwarium" śmiało możesz zrezygnować z zakwaszania i znacznie ograniczyć podmianę wody. Da się to zrobić.
Aaaa I jeszcze jedno, zanim ustabilizujesz dajmy na to dymion to minie trochę czasu i wlejesz trochę więcej kwasu . Na początku PH będzie Ci skakać i nie będziesz mógł nad tym zapanować . Nie denerwuj się , to jest naturalny prces :!: spokojnie badaj parametry. Skup się na GH to sobie mierz , badaj , ustal. I jak już będziesz wiedział co i jak, rozpocznij zakwaszanie.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości