MANACAPURU RED

 

Pterophyllum scalare  (Schultze, 1823).

– żaglowiec skalar

MANACAPURU RED  –    FORMA   HODOWLNA

 

Odmiana barwna Skalara (Pterophyllum scalare) występująca    w rzece Rio Negro oraz w jeziorze Manacapuru. Charakteryzuje się pięknym czerwono-pomarańczowym grzbietem. 

Jest to ryba zdecydowanie później sprowadzona do Europy niż „zwykły” skalar, nie jest ona tak popularna i masowo hodowana w zbiornikach domowych dzięki czemu zachowała jeszcze swoją „dzikość”. 

W akwarium musi pracować wydajna filtracja biologiczna, gdyż ryby są wrażliwe na jakość oraz natlenienie wody.  Rozmnażanie nie sprawia problemów, gdy para złoży ikrę (kamień, liść szerokolistnej rośliny) rodzice opiekują się nią. Jest to ryba bardzo płodna. 

TEMPERATURA: 24-30°C

pH 6.0-7.0 WODA:. ; twardość do 10° dH

POKARM: Wszystkożerne, ale dzikie ryby żywią się głównie różnymi elementami zoobentosu, takimi jak małe skorupiaki i inne bezkręgowce wodne. dzisiejsze ryby hodowane w zbiornikach są daleko od swoich przodków Przyjmą w akwarium pokarm w postaci granulek lub płatków. Rozkoszują się żywą lub mrożoną żywnością.

ROZMNAŻANIE: Pterophyllum scalare składają ikrę na pionowych powierzchniach, takich jak kamienie, rośliny szerokolistne, a nawet szyby akwarium. Dobrana para dość chętnie przystępuje do tarła. Ryby przeznaczone do rozrodu powinny być dobrze odżywione mięsnymi pokarmami. Skalary są troskliwymi rodzicami i będą strzec jaj, a następnie narybku po wykluciu. Narybek może być karmiony świeżo wyklutym solowcem (Artemia salina) po wchłonięciu przez nie woreczków żółtkowych (zwykle po dwóch dniach). Można urozmaicać dietę dobrej jakości pokarmami sztucznymi. 

Ryby z odłowu należy przyzwyczaić do pobierania płatków i granulatu. Akwarium powinno być duże, dla stada 5 dorosłych ryb 375l zbiornik będzie odpowiedni. Ważne jest by akwarium nie było niższe niż 50 cm. 

Skalar ten występuje w handlu pod nazwami: Manacapuru,  Rio Manacapuru, Red back, Red shoulder.